Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Rzemieślnicy bali się Unii Europejskiej. Prof. Jan Klimek o szwajcarskiej mądrości i śląskiej przyszłości  

To już 30 lat odkąd Izbą Rzemieślniczą kieruje nestor śląskiego rzemiosła - Jan Klimek. O Unii Europejskiej nie zaczął myśleć jak inni w 2004 roku ale na długo wcześniej, gdy w Polsce zaczynała się transformacja, czyli 15 lat wcześniej.

Czas jest bezcenny. Swojego łatwo nie oddawaj [FELIETON] 

Naprawdę lubię siebie. Mój monolog wewnętrzny od dawna nie zawiera określeń negatywnych. Nazywam rzeczy po imieniu, akceptuję je, uczę się na swoich błędach - pisze w swoim felietonie pn. "Czas jest bezcenny. Swojego łatwo nie oddawaj"...

Grzegorz Braun przyjechał wozem strażackim, aby poprzeć Romana Fritza. Spotkanie Konfederacji w Wodzisławiu Śląskim 

15 maja odbyło się spotkanie z Romanem Fritzem, który kandyduje do Parlamentu Europejskiego, gościem specjalnym był poseł Grzegorz Braun. Obecni byli też parlamentarzyści z innych państw, którzy wyrazili swoje poparcie dla Konfederacji i Fritza.

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie ustawy o języku śląskim 

- Rozmawiam na ten temat z ekspertami. Większość naukowców jest jednego zdania, że na Śląsku jest bardzo wiele dialektów, w których mówią ludzie w poszczególnych miejscowościach - oznajmił prezydent Andrzej Duda.

"Pies był trzymany w klatce na świnkę morską". Rybnicki Pet Patrol z interwencją w Żorach [ZDJĘCIA] 

O szczegółach swojej kolejnej interwencji, rybnicki Pet Patrol poinfomował we wtorek wieczorem na swoim fanpage'u. Pod opiekę fundacji trafił Fafik.

Po Parku Śląskim możesz przejechać się busem bez kierowcy. Nowinka techniczna od 24 maja 

Od 24 maja Blees BB-1, będzie woził gości Parku Śląskiego na trzykilometrowym odcinku przez Aleję Żyrafy, wzdłuż Śląskiego Ogrodu Zoologicznego aż do Planetarium - Śląskiego Parku Nauki. Pilotaż potrwa do 21 czerwca, a przejazdy będą bezpłatne.

Takiej imprezy Żory jeszcze nie widziały. Uczniowie klas mundurowych złożyli uroczyste ślubowanie [ZDJĘCIA] 

- Mamy nadzieję, że ślubowanie klas mundurowych stanie się uroczystością cykliczną i wpisze się w tradycje naszego miasta - podkreślali przedstawiciele żorskich szkół.

Święto Ogniowe w Żorach. Była procesja, bieg i dużo ognia [ZDJĘCIA] 

To niezwykła tradycja, która niewątpliwie jest dumą Żor. Wczoraj, 11 maja odbyło się już po raz 322. Święto Ogniowe!

Tłumy na jarmarku staroci w Chałupkach [ZDJĘCIA] 

11 i 12 maja do Chałupek tradycyjnie zjechali pasjonaci staroci. Impreza jest organizowana dwa razy w roku na przejściu granicznym i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 

Różowe światła nad regionem. To nie UFO, a prawdziwa zorza polarna [ZDJĘCIA] 

Seria rozbłysków słonecznych w ostatnim tygodniu przyniosła unikalne zjawisko atmosferyczne w nocy z 10 na 11 maja. Nad regionem dosknale widoczna była prawdziwa zorza polarna, czyli świecenie naładowanych cząsek w górnych warstwach atmosfery. 

Franciszek Palarczyk

ur. 26.08.1887, zm. 24.02.1961

Franciszek Palarczyk urodził się 26 sierpnia 1887 r. w Baranowicach. Był synem Józefa i Katarzyny z domu Turocha. Po ukończeniu szkoły ludowej w rodzinnej miejscowości uczęszczał do gimnazjum w Pszczynie, a później w Gliwicach. W 1909 r. rozpoczął naukę na wydziale teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas studiów należał do tajnych organizacji akademickich młodzieży polskiej ze Śląska. 21 czerwca 1913 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Był wikarym w Bielszowicach (od 4 października 1913 r.), Krapkowicach w powiecie opolskim (od 16 marca 1914 r.) i w Lipinach (od 12 czerwca 1915 r.). Polskie nastawienie i jego działalność plebiscytowa na rzecz przyłączenia Górnego Śląska do Polski ściągnęły na niego różne przykrości i przysporzyły mu wrogów. Z tego powodu przeniesiono go z Lipin do parafii w Szobiszowicach. W wyniku petycji podpisanych przez organizacje polskie i polskich parafian z Lipin (obecnie Świętochłowice) kuria wrocławska zgodziła się na jego powrót. Od lutego 1921 r. kierował tam 300-osobowym Towarzystwem Oświaty na Górnym Śląsku im. św. Jacka. Był też kapelanem powstańczym.

Już po podziale Górnego Śląska w 1922 r. kilkakrotnie usiłował uzyskać zgodę Administracji Apostolskiej dla Polskiego Śląska na pozostanie w Lipinach w charakterze proboszcza. W 1924 r. został jednak skierowany do Radlina. Powierzono mu tam zadaniem utworzenia nowej parafii w Biertułtowach. Miejsce, gdzie stanie nowa świątynia wskazał podczas spaceru. Eryk Holona w publikacji „Ocalić od zapomnienia” pisze: „w drodze ze stacji kolejowej Obszary dokonał lustracji terenu i postanowił, że kościół powinien być wybudowany przy drodze z Obszar do Biertułtów, w miejscu odgałęzienia drogi do Głożyn”. Prace rozpoczęto w maju 1926 r. Brało w nich udział wielu parafian wraz z samym ks. Palarczykiem. Kamień węgielny został poświęcony 15 sierpnia 1926 r., w uroczystość Wniebowzięcia NMP. Budowa trwała ponad dwa lata, uroczyste poświęcenie nowego kościoła odbyło się 7 października 1928 r. Jeszcze przed ukończeniem budowy świątyni, ks. Franciszek otrzymał nominację na proboszcza nowo powstałej parafii. Za swe dokonania w 1930 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Watykańskim „Zasłużonym dla Kościoła”.

Po wybuchu II wojny światowej, 9 listopada 1939 r. za swoją działalność patriotyczną i plebiscytową został aresztowany przez gestapo. Więziono go w Wodzisławiu Śl. i Rybniku. Po zwolnieniu, 15 marca 1940 r. zabroniono mu powrotu do biertułtowskiej parafii. Przebywał więc w Rybniku, a po otrzymaniu nakazu wysiedlenia katowicki wikariusz generalny skierował go do diecezji krakowskiej. Do końca wojny mieszkał u chłopa w Zalasowej, a następnie wrócił na probostwo w Biertułtowach.

W obliczu przedłużającego się pobytu za granicą przedwojennego dziekana dekanatu rybnickiego, ks. Tomasza Reginka, 14 sierpnia 1946 r. został mianowany tymczasowo dziekanem. Z godności tej zrezygnował pod koniec 1954 r., ale wikariusz kapitulny, ks. Jan Piskorz, który współpracował z władzami komunistycznymi, mianował go dziekanem honorowym. Rok później, z okazji konsekracji katedry w Katowicach, został radcą duchownym. Kilka dni przed powrotem biskupów katowickich z wygnania w 1956 r. został kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej. Było to wyrazem uznania dla ofiarności jego parafii na rzecz budowy katedry w Katowicach.

W ostatnich latach życia często chorował. Zmarł 24 lutego 1961 r. w Biertułtowach w wieku 74 lat. Jego pogrzeb odbył się trzy dni później w asyście ks. biskupa Herberta Bednorza, ponad stu księży, a także rzeszy parafian i wiernych z okolicy oraz sióstr zakonnych. Ks. Palarczyk został pochowany na biertułtowskim cmentarzu parafialnym. Jego ciało spoczęło w tamtejszej kaplicy, która podczas budowy kościoła pełniła funkcję tymczasowej świątyni.

Justyna Koniszewska