Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
2 tys. porcji barszczu z krokietem na Wigilii z mieszkańcami Żor [ZDJĘCIA] 

Dokładnie 2000 porcji barszczu z krokietem przygotowano na dzisiejsze (21.12) spotkanie wigilijne mieszkańców na rynku w Żorach. Wspólnemu posiłkowi towarzyszyły życzenia, rozmowy i góralska muzyka, a każdy chętny mógł zabrać do domu...

Dwie sceny na Stadionie Śląskim. „Najlepsza impreza w Polsce, a może i Europie” czyli Sylwester z Dwójką w Chorzowie 

Trwają przygotowania do sylwestrowej imprezy na Stadionie Śląskim. To będzie Sylwester z Dwójką organizowany wspólnie z TVP. O imprezie w Chorzowie informowali w piątek 20 grudnia marszałek Wojciech Saługa, dyrektor stadionu Adam Strzyżewski...

Cztery osoby z zarzutami. Zabezpieczono podrobione perfumy warte ok. 5 mln złotych [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Cztery osoby podejrzane o bezprawne nanoszenie zastrzeżonych znaków towarowych na perfumy zatrzymane przez policję.

Petycje i apele z odpadami w tle. Mieszkańcy żorskich dzielnic nie chcą uciążliwego sąsiedztwa 

Mieszkańcy Żor nie chcą w swojej okolicy przedsiębiorstw zajmujących się składowaniem lub przetwarzaniem żadnych odpadów. W Roju zebrano prawie 2000 podpisów pod apelem o zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, protestują...

Bezpieczni w święta Bożego Narodzenia. Policja apeluje o czujność 

Policja apeluje aby podczas wzmożonych przygotowań i zakupów świątecznych nie tracić czujności. 

Wjechał w bariery, samochód się zapalił. Kierowca był pijany i miał sądowe zakazy jazdy [ZDJĘCIA] 

Mężczyzna jechał całą szerokością jezdni, aż w końcu uderzył w bariery drogowe. Jak podkreśla policja, do tragedii nie doszło dzięki reakcji innych uczestników ruchu drogowego.

Bp Marek Szkudło administratorem archidiecezji katowickiej. To były proboszcz parafii z Jastrzębia-Zdroju 

W poniedziałek 16 grudnia kolegium konsultorów wybrało bp. Marka Szkudło na administratora archidiecezji katowickiej. Urząd będzie pełnił do czasu kanonicznego objęcia archidiecezji przez nowego arcybiskupa katowickiego, którego mianuje Ojciec...

Magiczna Noc na Stadionie Śląskim – Sylwester z Dwójką 2024 [ZAPROSZENIE] 

Zbliża się najbardziej wyczekiwane wydarzenie roku! Już za dwa tygodnie Stadion Śląski zamieni się w pulsujący życiem i muzyką dancefloor, na którym wspólnie pożegnamy 2024 rok. Niezapomniany koncert Sylwester z Dwójką wypełni całą...

Przed kopalnią Zofiówka oddano hołd górnikom kopalni Manifest Lipcowy [ZDJĘCIA] 

43 lata temu, dwa dni po ogłoszeniu stanu wojennego, przeciwko górnikom ówczesnej kopalni Manifest Lipcowy użyto broni. Przed tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia kwiaty złożyli m.in. przedstawiciele załogi, zarządu Jastrzębskiej...

Zabytkowy kościół z XV wieku w remoncie. Zakończono pierwszy etap prac [ZDJĘCIA] 

Wnętrze pochodzącego z XV wieku kościoła parafialnego pw. św. Filipa i Jakuba przechodzi metamorfozę, która ma przywrócić mu historyczny charakter i blask. We wtorek (10.12.) nastąpił odbiór pierwszych prac konserwatorskich, których efekty...

Georg Nepilly

ur. 01.01.1875, zm. 28.01.1940

Georg Nepilly urodził się w 1875 r. w Jakubowicach w powiecie kluczborskim. Jego ojciec był podskarbim w dobrach księcia Hohenlohego w Sławęcicach. Młody Georg uczył się w gimnazjum w Strzelcach Opolskich. Później rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Wśród jego wykładowców były tak uznane osobistości jak Gustaw Born (anatomia), Ferdinand Cohn (botanika) czy Jan Mikulicz-Radecki (chirurgia).

Dyplom lekarski Nepilly otrzymał 7 listopada 1895 r. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako wolontariusz w klinice uniwersyteckiej. Dzięki pracy naukowej dotyczącej wpływu temperatury na białe krwinki uzyskał w 1896 r. stopień doktora nauk medycznych.

Wzrastająca liczba robotników zatrudnionych w zakładach pracy na terenie Rydułtów i w okolicy w połowie XIX w. zmusiła Górnośląską Spółkę Bracką do podjęcia decyzji o budowie szpitala dla ubezpieczonych i ich rodzin. Mieszkańcom trzeba było zapewnić opiekę lekarską. Na początku XX wieku szpital nosił nazwę „Knappschafts-Lazareth”. W 1900 r. Nepilly przybył do Rydułtów jako lekarz ze specjalizacją chirurgiczną i został dyrektorem szpitala. Posiadał tytuł „Sanitatsrat”, czyli radcy zdrowia.

Budowę szpitala zakończono w 1911 r. W tym czasie szpital posiadał 307 łóżek. Do okręgu lecznicy w Rydułtowach należały kopalnie: „Anna”, „Emma” („Marcel”), „Charlotte” („Rydułtowy”), „Fryderyk”, „Hoym” „(Ignacy”), szyb „Leon” i kopalnia „Laura”.

Dr Georg Nepilly przez pierwsze lata pracował i operował sam. Jego pierwszy asystent, dr Niedergesass został zatrudniony dopiero krótko przed I wojną światową. W 1923 r. przybył kolejny asystent, dr Wiesner, a później, dr Lucjan Mende i dr Ryszard Polnik.

Jako lekarz Nepilly dokonał m.in. wycięcia nerki z powodu roponercza – bez szycia skóry, z drenażem i sączkowaniem rany pooperacyjnej, zoperował ropniaka opłucnej z resekcją żeber, wykonał też u chorego przeszczep skóry metodą płata wędrującego. Z racji pełnionych funkcji dr Georg Nepilly odwiedzał chorych w domu i orzekał o podstawach do renty inwalidzkiej. Do chorych jeździł konno. Z kolei raz w miesiącu dojeżdżał pociągiem do kliniki chirurgicznej we Wrocławiu, żeby się dokształcać. Już w 1917 r. zorganizował pierwszy w Rydułtowach gabinet RTG z aparatem półfalowym, a w 1933 r. wprowadził w szpitalu rentgenoskopię.

W 1921 r., w czasie III powstania śląskiego, lecznica w Rydułtowach była szpitalem powstańczym. Z pól bitewnych zwożono rannych dniami i nocami. Po 1922 r. i włączeniu Rydułtów do Polski, szpital nosił nazwę „Lecznica Spółki Brackiej”. Sam dr Georg Nepilly, mimo niemieckiej przynależności narodowej, pozostał nadal na stanowisku. Uprawniał go do tego m.in. zdany w 1925 r. przed komisją Spółki Brackiej egzamin z języka polskiego.

Lata 1925 – 1927 to etap dalszej rozbudowy szpitala. Uruchomiono klinikę dentystyczną, powstał oddział eugeniczny (dla wenerycznie chorych) oraz odnowiono część pawilonu głównego. W 1927 r. szpital posiadał 297 łóżek, a personel liczył 59 osób.

1 kwietnia 1935 r. dr Georg Nepilly przeszedł na emeryturę. Wcześniej miał roczny urlop. Opuścił Rydułtowy po 34 latach pracy na stanowisku lekarza naczelnego. Wyjechał do Sopotu. Zmarł 28 stycznia 1940 r. w Gdańsku.

Georg Nepilly był żonaty z Johanną (z domu Puschmann). Miał czworo dzieci: Urszulę, Hansa (który został lekarzem neurologiem), Barbarę i Brygidę.

Mieszkańcy Rydułtów długo pamiętali o pierwszym dyrektorze szpitala. Przez wielu był darzony niezwykłą estymą.

Magdalena Kulok


Autorka korzystała „Z dziejów lecznictwa w Rydułtowach od 1900 roku” Alojzego Mury.