Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Pilny apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Raciborzu! 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu wydało ważny komunikat.

Środki ochrony roślin mogą zabić człowieka. Uwaga na trutki na gryzonie! Apel PIORiN 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała komunikat, w którym zwraca się z apelem do dystrybutorów i użytkowników środków ochrony roślin, aby przy sprzedaży i zakupie środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników...

Testy z kultury osobistej, etyki i znajomości języka polskiego dla przyszłych wójtów, posłów i radnych? Jest petycja w Senacie.  

Do Senatu wpłynęła petycja przekazana przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Autor wnosi o wprowadzenie obowiązkowych testów zawodowych dla kandydatów do partii politycznych, sporządzonych przez prawników i psychologów. Zdaniem petytora,...

Bieg Biało-Czerwony i turniej strzelecki, czyli 11 listopada w Żorach na sportowo [ZDJĘCIA] 

Obchody Święta Niepodległości w Żorach od lat mają bardzo sportowy charakter. Obok oficjalnych uroczystości, na terenie tamtejszej strzelnicy "Dębina" odbywają się co roku turnieje strzeleckie, a od 6 lat w Parku Cegielnia organizowany jest...

Górnicy bez kopalni, czyli Gwarki Wypędzonych w Żorach [ZDJĘCIA] 

Kopalnię ZMP, później KWK Żory, zlikwidowano w 1997 roku. Jej pracownicy nie chcieli jednak tak po prostu zapomnieć o swoim dawnym zakładzie i zdecydowali o kontynuowaniu tradycji corocznych spotkań gwarków. 10 listopada zebrali się oni ponownie,...

Ceremonia pożegnalna Samuelka odbędzie się w piątek (15.11.) 

Rodzice Samuelka poinformowali o szczegółach pogrzebu. Uroczystość zaplanowano na piątek.

10. urodziny Muzeum Ognia w Żorach. Ekspozycję czeka odświeżenie [ZDJĘCIA] 

Hucznie i z rozmachem Muzeum Ognia w Żorach obchodziło swoje dziesiąte urodziny. Każdy mógł wczoraj (8,11) zwiedzić placówkę całkowicie za darmo, delektując się na trasie okolicznościowym tortem. W trakcie wcześniejszej konferencji prasowej...

Słuchacze Szkoły Policji w Katowicach mają zabezpieczać marsz w Warszawie? Rzecznik jednostki zaprzecza 

Policyjna akcja protestacyjna "Lucyna" przekłada się na liczbę funkcjonariuszy - wielu z nich przebywa na zwolnieniach lekarskich. Pojawiły się doniesienia, że do działań związanych z obchodami dnia niepodległości w Warszawie zadysponowani...

Kto przejmie obowiązki po prezesie PGG? Rada Nadzorcza zdecydowała 

Na początku tego tygodnia Leszek Pietraszek, od 18 marca pełniący funkcję prezesa zarządu Polskiej Grupy Górniczej, zrezygnował ze stanowiska. Rada Nadzorcza wyznaczyła osobę, która do czasu wyboru nowego prezesa przejmie jego obowiązki.

800 km kolejnych przygód rowerowych za nami. 7 listopada odbył się wielki finał IV edycji RowerON-u 2024 [LISTA NAGRODZONYCH] 

„Wsiadaj na koło, będzie wesoło”- pod takim hasłem przez ostatnie 4,5 miesiąca mieszkańcy całego subregionu zachodniego województwa śląskiego oraz powiatu gliwickiego, pszczyńskiego, mikołowskiego, cieszyńskiego i czeskiej Opawy i...

Maksymilian Lasok

ur. 01.02.1912, zm. 03.01.1991

Urodził się 1 lutego 1912 r. w Turzy Śląskiej w rodzinie śląskiego działacza Alojzego i Albiny z domu Przybyła. Małżeństwo doczekało się siedmiorga dzieci. Maksymilian był starszym o 9 lat bratem Dominika Lasoka, późniejszego profesora i wybitnego prawnika. Do szkoły powszechnej uczęszczał w rodzinnej miejscowości. Po jej ukończeniu pracował zawodowo i zarazem uczył się w szkole średniej. Maturę zdał na Korespondencyjnych Kursach „Wiedza” w Krakowie. W 1938 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Częstochowskiej w Krakowie i rozpoczął studia na wydziale teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W wyniku wybuchu II wojny światowej musiał przerwać studia. W styczniu 1940 roku znalazł się w szeregach Wojska Polskiego we Francji. Brał udział w działaniach wojennych przy linii Maginot’a. Tam dostał się do niewoli niemieckiej.

Po ucieczce z obozu jenieckiego w październiku 1940 r. został przyjęty do Seminarium Duchownego w Marsylii. Pomocy udzielił mu wówczas kardynał August Hlond. Lasok zaangażował się również w działalność we francuskim Ruchu Oporu, za co w 1942 r. został aresztowany i osadzony w obozie w Dole. Po zwolnieniu z obozu od 1943 r. kontynuował studia teologiczne w Seminarium Duchownym w Gap w południowo-wschodniej Francji. Tam też 25 marca 1944 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Z powodu ciągle trwającej wojny nie mógł skontaktować się ani z ordynariuszem częstochowskim, w którego seminarium rozpoczął drogę do kapłaństwa, ani z ordynariuszem katowickim, z którego diecezji pochodził. Po święceniach został więc inkardynowany do archidiecezji gnieźnieńskiej. W latach 1944 – 1947 kontynuował studia w Instytucie Katolickim w Lyonie. W tym czasie z ramienia Polskiej Misji Katolickiej we Francji zajmował się duszpasterstwem emigrantów z Polski, którzy mieszkali w okolicach Lyonu. Po zakończeniu studiów pracował najpierw wśród górników, hutników i rolników polskich w diecezjach: Nancy i Verdun w Lotaryngii, a następnie na północ od Paryża w diecezjach: Amiens i Rouen. W lutym 1949 roku rozpoczął starania o przyjęcie w szeregi duchowieństwa diecezji katowickiej, do czego ostatecznie wówczas nie doszło.

Od sierpnia 1951 r. aż do końca życia pracował w Marsylii. Był najpierw wikariuszem w dwóch miejskich parafiach i kapelanem Sióstr Sacre Coeur, a następnie kustoszem sanktuarium pielgrzymkowego Notre Dame de la Garde i duchowym opiekunem domu Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty. Duszpasterzował również wśród Polaków mieszkających w południowo-wschodniej Francji w diecezjach: Marseille, Aix-en-Provence, Avignon, Toulon i Nice. Przez szereg lat był nieoficjalnym duszpasterzem na zawijających do portu w Marsylii okrętach US Navy, czyli amerykańskiej marynarki wojennej. W 1985 r. jego długoletnie starania o przyjęcie do diecezji katowickiej, rozpoczęte jeszcze w okresie II wojny światowej, w końcu doczekały się finału. We wrześniu bp Damian Zimoń włączył go oficjalnie do grona prezbiterów Kościoła katowickiego. W 1989 roku w uznaniu zasług otrzymał godność kapelana Jego Świątobliwości. Zmarł 3 stycznia 1991 w Marsylii i tam został pochowany.

Artur Marcisz


Autor korzystał z „Encyklopedii wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku”