Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie ustawy o języku śląskim 

- Rozmawiam na ten temat z ekspertami. Większość naukowców jest jednego zdania, że na Śląsku jest bardzo wiele dialektów, w których mówią ludzie w poszczególnych miejscowościach - oznajmił prezydent Andrzej Duda.

"Pies był trzymany w klatce na świnkę morską". Rybnicki Pet Patrol z interwencją w Żorach [ZDJĘCIA] 

O szczegółach swojej kolejnej interwencji, rybnicki Pet Patrol poinfomował we wtorek wieczorem na swoim fanpage'u. Pod opiekę fundacji trafił Fafik.

Po Parku Śląskim możesz przejechać się busem bez kierowcy. Nowinka techniczna od 24 maja 

Od 24 maja Blees BB-1, będzie woził gości Parku Śląskiego na trzykilometrowym odcinku przez Aleję Żyrafy, wzdłuż Śląskiego Ogrodu Zoologicznego aż do Planetarium - Śląskiego Parku Nauki. Pilotaż potrwa do 21 czerwca, a przejazdy będą bezpłatne.

Takiej imprezy Żory jeszcze nie widziały. Uczniowie klas mundurowych złożyli uroczyste ślubowanie [ZDJĘCIA] 

- Mamy nadzieję, że ślubowanie klas mundurowych stanie się uroczystością cykliczną i wpisze się w tradycje naszego miasta - podkreślali przedstawiciele żorskich szkół.

Święto Ogniowe w Żorach. Była procesja, bieg i dużo ognia [ZDJĘCIA] 

To niezwykła tradycja, która niewątpliwie jest dumą Żor. Wczoraj, 11 maja odbyło się już po raz 322. Święto Ogniowe!

Tłumy na jarmarku staroci w Chałupkach [ZDJĘCIA] 

11 i 12 maja do Chałupek tradycyjnie zjechali pasjonaci staroci. Impreza jest organizowana dwa razy w roku na przejściu granicznym i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 

Różowe światła nad regionem. To nie UFO, a prawdziwa zorza polarna [ZDJĘCIA] 

Seria rozbłysków słonecznych w ostatnim tygodniu przyniosła unikalne zjawisko atmosferyczne w nocy z 10 na 11 maja. Nad regionem dosknale widoczna była prawdziwa zorza polarna, czyli świecenie naładowanych cząsek w górnych warstwach atmosfery. 

Pogoda na weekend. Koniec bezchmurnej pogody [PROGNOZA POGODY] 

Okres słonecznej aury dobiega końca. Jak wskazują nowe prognozy na weekend pojawi się sporo zachmurzenia.

Wielki protest przeciwko Zielonemu Ładowi. Biorą w nim udział także górnicy z JSW 

"Precz z Zielonym Ładem" - pod takim hasłem odbędzie się dziś (10.05) wielki protest rolników w Warszawie. Związkowcy mają przejść z placu Zamkowego przed Sejm. 

Borys Budka poza rządem. Kim jest jego następca? 

Premier Donald Tusk ogłosił zmiany w składzie rządu. Podał nazwiska czterech nowych ministrów - zastąpią oni tych, którzy trafili na listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Franciszek Hübner

ur. 02.08.2023, zm. 02.08.2023

Urodził się w Krzyżkowicach koło Pszowa w 1900 r. Był synem drobnego rolnika. Inocenty Libura w gawędzie o ziemi rybnickiej pisze: „Jego niemieckie nazwisko pochodziło stąd – jak to później wyszperał – że pewien żołnierz cesarskiego regimentu, w XVIII jeszcze wieku służąc na Śląsku Opawskim poślubił miejscową pannę, a potem jako leśniczy przeniósł się na Śląsk pruski i tu już potomkowie jego zostali… ”. Był Franciszek niezwykle zdolnym i wielkim patriotą polskim. W czasach swojej młodości prawdopodobnie znał się z innym pszowskim działaczem polskim, wielkim miłośnikiem polskiej pieśni – Franciszkiem Jaźwcem. Prawdopodobnie to Franciszek Hübner ocalił pamiętniki tego wybitnego pszowika zawierające pieśni i poezję. Brał udział w powstaniach śląskich. Po przyłączeniu Pszowa do Polski kontynuował naukę już w polskiej szkole średniej w Rybniku, gdzie zamieszkał.

W Rybniku zetknął się ze znanym historykiem regionu ks. Emilem Drobnym. W latach trzydziestych ks. Drobny założył Towarzystwo Miłośników Ziemi Rybnickiej. Celem Towarzystwa jak oficjalnie pisano: „jest badanie, na podstawie naukowej, przeszłości piastowskiego księstwa raciborsko – rybnickiego, na którego terenie powstał w 1818 roku powiat rybnicki, w skład którego wchodziła wówczas Ziemia Wodzisławska. Pragniemy wzbudzić w naszym społeczeństwie zrozumienie i miłość dla tych czcigodnych zabytków, które nam w spuściźnie przekazali nasi ojcowie”. Do tego celu służyło czasopismo periodyczne „Ziemia Rybnicka”. Pismo w 1934 roku oficjalnie wydawał Związek Przyjaciół Przeszłości Rybnika i Okolicy. W pierwszym i drugim numerze „Ziemi Rybnickiej” Hübner napisał o ruchu narodowym w swoich rodzinnych Krzyżkowicach, podkreślając, że ludność w tej miejscowości była i jest polska. Sporo miejsca poświęcał walce powstańczej. On sam był jednym z miejscowych działaczy komitetu plebiscytowego. W nr 3 „Ziemi Rybnickiej” Hübner napisał o pierwszej karczmie w Pszowie z XVII wieku i jej właścicielu. Gromadził wycinki z prasy dotyczące Pszowa, przeprowadzał wywiady, robił zdjęcia, gromadził inne materiały historyczne. Jest autorem „Monografii gminy Pszów” z 1937 r. Swą mozolną pracą badawczą wniósł ogromny wkład w poznanie dziejów naszego regionu, zwłaszcza dziejów Pszowa i Krzyżkowic.

Lata okupacji hitlerowskiej spędził w trudnych warunkach. Po II wojnie w czasach komunistycznych był działaczem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, Związku Zachodniego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Działał w towarzystwach śpiewaczych „Dzwon” i „Seraf”. Zmarł w roku 1954. W Muzeum w Rybniku znajduje się ponad pięćdziesiąt jego prac. Wiele jest także w zbiorach prywatnych.

Kazimierz Mroczek


Autor korzystał z publikacji „Z dziejów domowych powiatu. Gawęda o ziemi rybnickiej” Inocentego Libury