Śląska Policja: Jest nadzieja na szybkie wypełnienie luki kadrowej
Policjanci i pracownicy Wydziału Doboru i Szkolenia oraz Wydziału Kadr Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w 2024 roku mierzyli się z licznymi wyzwaniami. Jak jednak podkreśla Śląska Policja, ich zaangażowanie przyniosło znaczące efekty w zakresie rekrutacji, szkolenia i promocji zawodu policjanta, umacniając pozycję garnizonu śląskiego jako jednego z najprężniej działających w Polsce.
Rekrutacja i stan kadrowy
W 2024 roku do służby w śląskim garnizonie przyjęto 702 osoby, w tym 118 kobiet. To o 138 osób więcej niż rok wcześniej. Komenda wojewódzka, porównując dane z ostatnich kilku lat, mówi o "znaczącym wzroście". Z innych garnizonów pozyskano 39 funkcjonariuszy. Łączna liczba podań o przyjęcie do służby wyniosła 2603 - czyli o 849 więcej niż w poprzednim roku (wzrost o blisko 50%). Garnizon śląski to największy garnizon w kraju. Na koniec 2024 roku służbę pełniło tu 11286 policjantów.
- Nieobsadzonych pozostało łącznie 1430 etatów, jednak dzięki szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej służba w Policji przyciąga coraz więcej osób, co ma odzwierciedlenie w znaczącym wzroście zainteresowania i ilości składanych podań o przyjęcie. Powyższe pozwala żywić nadzieję na szybkie wypełnienie tej luki kadrowej - stwierdza biuro prasowe KWP w Katowicach.
Na rok 2025 również znacząco mniej policjantów niż w poprzednich latach zadeklarowało swoje odejście ze służby.
Działania promocyjne
Rok 2024 był kolejnym, w którym śląska szkoleniówka realizowała działania promocyjno-informacyjne w ramach kampanii „Policję tworzą ludzie... twórzmy ją razem”. W 2024 roku policjanci Wydziału Doboru i Szkolenia zrealizowali łącznie 95 przedsięwzięć w tym 70 spotkań dotyczących promocji zawodu policjanta m.in. zajęcia dla młodzieży na terenie hali sportowej oraz strzelnicy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz 25 zajęć otwartych - próbnych testów sprawności fizycznej, w których uczestniczyło łącznie ponad 15000 osób (w 3 turach godzinowych, czyli 75 spotkań).
Spotkania miały na celu nie tylko prezentację zawodu policjanta, ale także zachęcenie młodych ludzi do aktywnego rozwoju swoich pasji i kompetencji, które mogą znaleźć zastosowanie w służbie.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się sprawdziany sprawności fizycznej dla kandydatów, które umożliwiały ocenę swoich możliwości przed formalnym przystąpieniem do testów rekrutacyjnych, a przede wszystkim dawały szansę bezpośrednich rozmów z policjantami, a tym samym zdobycie praktycznych informacji z zakresu warunków pełnienia służby w Policji i możliwości, jakie ona daje.
Przyjęcia do służby w śląskiej Policji
Statystyka przyjęć w garnizonie śląskim na przestrzeni lat:
- 2020 – 430 (*)
- 2021 – 875 (*pandemia covid -19 spowodowała wstrzymanie przyjęć w 2021 roku - kandydatów przyjęto w roku 2022)
- 2022 - 523
- 2023 - 564
- 2024 – 702
W 2025 roku zaplanowano dziewięć terminów przyjęć do służby w policji, sprawdź więcej: Terminy przyjęć do służby w policji w 2025 roku i kwoty wynagrodzenia
Komenda wojewódzka podkreśla, że od nowych kandydatów oczekuje się zaangażowania, profesjonalizmu i otwartości na nowe wyzwania. - Czujemy się zobowiązani również sami prezentować te cechy w codziennej służbie. „Policję tworzą ludzie... twórzmy ją razem” – to hasło, które nie tylko promuje zawód policjanta, ale przede wszystkim odzwierciedla naszą codzienną pracę i misję formacji, jaką jest Policja - podsumowuje komenda wojewódzka.
źr. Śląska Policja, o. sqx
Taaak , szybko wypełniajcie luki kadrowe i przyjmujcie do służy jeszcze większych niedołęgów jak tych między innymi z interwencji w Mieroszowie gdzie skuty w kajdanki bandyta skopał policjanta a drugi dusił drugiego policjanta, jak tych policjantów co podczas transportu do zakładu karnego w radiowozie bandyta wyciągnął broń, z której ich zastrzelił , jak tych co jeden policjant drugiego zastrzelił podczas interwencji i wiele wiele innych kompromitujących nieudolnych akcji czy interwencji w wykonaniu niedołęgów z policji. Żeby na siłę uzupełniać luki kadrowe to przyjmują już takie ofermy które nawet do tarczy nie potrafią trafić na strzelnicy byle się ''nowy przyjęty policjant '' w statystykach zgadzał.
A kibolska patologia GKS-u rządzi w mieście i drą z policji łacha i mają za nic, no nie ''mordeczki''??