FADOM ocalony od zapomnienia. Żorskie Muzeum Miejskie poświęciło mu nową książkę z serii "Tożsamość"
Przedsiębiorstwo Budownictwa Mieszkaniowego Przemysłu Węglowego „FADOM” w Żorach powołano do życia dokładnie 1 lipca 1969 roku. Z okazji 55-lecia zakładu, Muzeum Miejskie w Żorach postanowilo przygotować obszerną pozycję poświęconą w całości losom przedsiębiorstwa i jego pracownikom. Wydawnictwo zaprezentowano oficjalnie wczoraj w siedzibie żorskiego Muzeum.
Prezentację poprowadził dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach, dr Lucjan Buchalik. Można było dowiedzieć się, jak przebiegały prace nad książką i co zawiera to wyjątkowe wydawnictwo, opisujące w siedmiu rozdziałach historię zakładu odpowiedzialnego za budowę bloków z "wielkiej płyty".
FADOM na stałe zmienił obraz naszego Miasta, ale też całego regionu. Dzięki budowie tysięcy mieszkań z „wielkiej płyty” Żory w krótkim czasie ponad dziesięciokrotnie zwiększyły liczbę swoich mieszkańców. Wasze zasługi dla rozwoju Żor są ogromne i bardzo każdemu z Was za to dziękuję – podkreślał podczas spotkania prezydent Żor Waldemar Socha.
Z pozycji można dowiedzieć się, jak FADOM zmienił Żory i inne śląskie miasta, co kryją tajemnice prefabrykacji, jak wyglądała codzienna praca w fabryce i jakie historie kryją się za budynkami, w których do dziś mieszka wielu mieszkańców regionu.
W trakcie wczorajszego spotkania głos zabierali autorzy książki - Henryk Buchalik, Andrzej Tymoszyk i Grażyna Krzemińska oraz inni ludzie związani w przeszłości z FADOM-em. Prezentowane były też filmy dotyczące przedsiębiorstwa i jego pracy. Wśród gości znalazło się wielu, którzy pracowali dawniej w FADOMie lub pamiętają czasy funkcjonowania tego przedsiębiorstwa.
Książkę „FADOM – symbol budownictwa wielkopłytowego – PBM PW FADOM w Żorach – ocalić od zapomnienia” jest dostępna w punkcie informacji Muzeum Miejskiego w Żorach.
Źródło: UM Żory, o. ATy
Ludzie
Prezydent Żor