Żory dziękują za plony! Dożynki w Roju, Rogoźnej i Baranowicach [ZDJĘCIA, FILM]
Sezon dożynkowy w Żorach w pełni - tylko w niedzielę, 1 września, świętowały trzy żorskie dzielnice: Rój, Rogoźna i Baranowice. Nie zabrakło oczywiście barwnych korowodów dożynkowych, specjalnie na ten moment przygotowanego bochenka chleba, i szalonej zabawy.
Każde z wydarzeń rozpoczynało się korowodem maszyn rolniczych o godz. 15:00. Gdy korowody docierały na miejsca zabaw, rozpoczynała się część uroczysta z udziałem zaproszonych gości. Tu, jak zawsze, najważniejszą rolę mieli do odegrania starostowie dożynek.
Rogoźna
Barwny i rozśpiewany korowód potrzebował kilkudziesięciu minut, by okrążyć niemal całą dzielnicę. Na trasie towarzyszyły mu tłumy mieszkańców, jak co roku przeżywających wspólnie miejscowe święto plonów. Podobnie było na dawnym boisku, gdzie rozlokowano scenę i namioty dla uczestników.
Spotkaliśmy na trasie korowodu bardzo wiele osób, również dzieci. W tym roku byliśmy po drugiej stronie drogi, w ubiegłym roku byliśmy po tej, staramy się robić tak, żeby wszyscy mieszkańcy mieli tę radość z faktu, że są dożynki - zaznacza Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Rogoźna, Adam Grześkiewicz.
Każda dzielnica, dawniej zwana solecką, świętuje co roku dożynki. Jest to wieloletnia tradycja, i niezależnie od tego ilu jest rolników, wszyscy nawiązują do tej tradycji - powiedział uczestniczący w obchodach Główny Specjalista - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żory, Daniel Wawrzyczek.
Trudno było jednak nie zauważyć na maszynach rolniczych plakatów, nawiązujących do sporu między niektórymi gospodarstwami a Urzędem Miasta. Adrian Dzierżęga, jeden z protestujących przeciwko wywłaszczaniu jego ziemi przyznaje, że był to trudny rok, i to z wielu względów.
Przymrozki zrobiły swoje. Sezon ogórkowy, jak w moim przypadku, był słaby, ale mamy co świętować. Przed nami zbiory jeszcze m.in. ziemniaków. Zawsze jest co świętować, bo jeżeli nam coś na polu urosło, to mamy za co dziękować - przyznawał Adrian Dzierżęga.
Galeria zdjęć z Rogoźnej dostępna jest tutaj.
Rój
Korowód dożynkowy wystartował i wrócił na boisko LKS-u Rój, gdzie wkrótce rozpoczęło się wielkie świętowanie. Na senie zaprezentowali się m.in. młodzi tancerze i muzycy, zrzeszeni w lokalnych zespołach artystycznych. Gwiazdą wieczoru w trakcie "Rajskiego Lata" będzie Krzysztof Hanke.
Zdjęcia z Dożynek w Roju można zobaczyć tutaj.
Baranowice
W Baranowicach nie zabrakło oczywiście tradycyjnego korowodu dożynkowego, jednak miejscem finałowej biesiady nie był teren boiska, tylko otaczający Pałac w tej dzielnicy Żor park. Wśród zieleni uczestnicy mogli zaznać m.in. sporej dawki śląskiej tradycji, o co zadbały panie ze Stowarzyszenia Gospodyń w Baranowicach.
Jesteśmy ślązoczkami z dziada - pradziada, i nasza rola była dzisiaj bardzo śląska. Przede wszystkim przygotowałyśmy koronę dożynkową. Szykowałam ją tydzień, codziennie od 6 rano do 19.30 - przyznala Weronika Chrobak.
Baranowice powrócily do kalendarza imprez dożynkowych po kilkuletniej przerwie.
Dożynki baranowickie to festyn z tradycją dożynkową w tle - mówi Joanna Fudali, kierownik Pałacu w Baranowicach. Wracamy po przerwie covidowej - od czasu pandemii aż do teraz nie było w takiej formie festynowej - wyjaśnia.
W czasie pandemii dożynki ograniczały się właściwie jedynie do mszy świętej i kołocza. Dziś, m.in. dzięki potencjałowi tego miejsca i pani kierownik, udało nam się zrobić coś, na co ludzie czekali - dodawał Przewodniczący Rady Dzielnicy Baranowice, Krzysztof Mentlik.
Galeria zdjęć z dożynek w Baranowicach dostępna jest po tym linkiem.
Komu mało dożynkowych wrażeń, powinien pamiętać o przyszłotygodniowej zabawie, tym razem w dzielnicy Osiny! A tymczasem polecamy krótką relację filmową z dzisiejszych imprez dożynkowych w Żorach: