Policjanci z Żor interweniowali w sprawie psa pozostawionego w samochodzie
"Zdyszany i osłabiony" - tak zaniepokojony świadek opisał psa, którego zauważył w zaparkowanym przed blokiem vanie. Mundurowi natychmiast otworzyli samochód, zapewniając cyrkulację powietrza i podali psu wodę. Na szczęście tym razem nie było za późno.
Podczas upałów we wnętrzu pojazdu temperatura wzrasta bardzo szybko i może osiągnąć wysokość niebezpieczną dla zdrowia i życia. O tym zagrożeniu zapomniał właściciel czworonoga, który w niedzielę około 15:00 na osiedlu Sikorskiego pozostawił go w zaparkowanym przed blokiem samochodzie.
- Na szczęście wycieńczonego psa zauważył przechodzień i natychmiast powiadomił mundurowych. Przybyły na miejsce patrol przez okno volkswagena zauważyli psa, który poruszał się powoli, dyszał i wyglądał na wycieńczonego. Na szczęście jeden z zamków w pojeździe był odblokowany, co przyspieszyło działania - informuje o szczegółach asp. Marcin Leśniak, rzecznik komendy w Żorach.
Policjanci podali psu wody, a do samochodu wpuścili świeże powietrze. Podczas interwencji nie udało się ustalić właściciela psa, więc na miejsce wezwany został rakarz, który zapewnił psu weterynaryjną opiekę. Kilka godzin później właściciele psa stawili się w komendzie.
- Policjanci rozpoznali w nich parę, która przechodziła w trakcie interwencji w okolicach bloku. Nie potrafili logicznie wyjaśnić przyczyn swojego zachowania. Właścicielom czworonoga grozi teraz kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności - dodaje asp. M. Leśniak.
Policja apeluje, by nie doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji i kategorycznie nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt.
- Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie chwilę, nie zostawiajmy swoich podopiecznych samych. Taka troska powinna dotyczyć także zwierząt - podreśla rzecznik.
Nie bądźmy obojętni, gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu poinformujmy o wszystkim policję, dzwoniąc pod numer telefonu alarmowego 112. Policjanci zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje. Pamiętajmy też o tym, że jeśli mundurowi stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków, umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.
Pamiętajmy również, że humanitarne traktowanie zwierząt, to traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia i zapewniające mu opiekę i ochronę.
źr. KMP Żory, o. sqx