Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Minimalna pensja w 2025 roku może przekroczyć 4600 zł

13 czerwca Rada Ministrów podjęła decyzję o propozycjach waloryzacji płacy minimalnej oraz wynagrodzeń "budżetówki" w 2025 roku. Minimalna pensja ma wynieść 4626 zł brutto, a stawka godzinowa 30,20 zł.

Minimalna pensja w 2025 roku może przekroczyć 4600 złYury Kim/Pexels
Od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie może wynieść 4626 zł brutto. Od 1 lipca 2024 minimalne wynagrodzenie to 4300 zł brutto. zdj. ilustracyjne

Minimalna pensja w 2025 roku może przekroczyć 4600 zł

Rząd proponuje, aby od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosiło 4626 zł brutto (3 484 PLN netto). W przyszłym roku wzrosłaby także minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych – od 1 stycznia wynosiłaby 30,20 zł. Rada Ministrów przedstawi propozycję Radzie Dialogu Społecznego. Według szacunków liczba objętych podwyżką płacy minimalnej to ponad 3,1 mln osób.

Proponowana kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku, czyli 4626 zł, oznacza wzrost o 326 zł w stosunku do kwoty obowiązującej od 1 lipca 2024 roku (4 300 zł), czyli o 7,6%. 

Proponowana minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 roku, czyli 30,20 zł, oznacza wzrost o 2,10 zł w stosunku do kwoty obowiązującej od 1 lipca 2024 roku (28,10 zł), czyli o 7,5%. 

Według Eurostatu, w kwietniu 2024 roku stopa bezrobocia wyniosła w Polsce 3%, przy 528 tys. bezrobotnych. Tym samym Polska, po Czechach, zanotowała najniższą stopę bezrobocia wśród państw UE. Wzrostowi zatrudnienia towarzyszy także wzrost wynagrodzeń. Według danych GUS, przeciętne wynagrodzenie w I kw. 2024 roku wyniosło 8147 zł i było wyższe o 14,4% w stosunku do I kw. 2023 roku. W I kw. 2024 roku przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 8077 zł i było wyższe o 12,5% w stosunku do I kw. 2023 roku. Jednocześnie realny wzrost wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wyniósł aż 9,2%. 

26 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~bobo1 (46.112. * .251) 18.06.2024 07:26

Jak czytam lewaków to nie wiem czy się śmiać czy plakacnad ich głupota w Gdyni zamyka się rodzinna piekarnia powód 238000 opłata za gaz za polrocze tak działają lewaki a takich przykładów jest coraz więcej nie wiem jakim trza być nieukiem żeby w trzy miechy doprowadzić najbogatszy zakład w Polsce prawie do ruiny 7miliardow strat ale to zrobiła rodzina Soprano Tuska która cały czas się powiększa i rośnie a polska idzie na dno

~ZmotoryzowanyPatrol (46.112. * .106) 17.06.2024 10:26
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@ Uśmiechnięta_Polska
Przestań oglądać tv republika, czytać Sieci - bo to to tuba propagandowa (z której Goebbels byłby dumny) pisu. Tusk jeszcze nie rządził a pis (wiedząc że przegra) już go oskarżał o nieistniejące nieszczęścia - do których doprowadził swoimi rządami sam pis. Dla Polski nieszczęściem były rządy pisu. Jedyną dobrą stroną rządów pisu było tak złe zarządzanie Poską że emigranci omijali ją szerokim łukiem (dziw bierze że Polacy jakoś to wytrzymali). Już udowodniono że pis powinien być zdelegalizowany jako partia faszystowska, nacjonalistyczna. Smród waszych pisowskich rządów czuć na całym świecie. Aż dziw bierze że jeszcze się pchają do Brukseli zamiast uciekać do Białorusi, Rosji i Korei Północnej. Za pisu najwięcej ludzi wyjechało z Polski aby godnie zarabiać, pis mamił ich obiecankami aby ich ściągnąć - a efekt był dokładnie odwrotny - wyjechała reszta rodzin i jezcze więcej do pracy za granicą (ba, nawet zastawił pułapkę podatkową dla prowracających). Za pisu wszystko podrożało, artykuły spożywcze nawet o 100 procenr, sprzęty agd/rtv - przynajmniej o 30-50 procent, auta (choć tu też wpływ miała UE) też poszły w górę (przed pisem najtańsze auto kosztowało w granicach 35 tys a dla rodziny z dziećmi (jakieś kombi) ok 60 tys, po koniec ich rządów bez 60 tys nawet nie wchodź do salonu - nie dziwota że ludzie kupują używane złomy z zachodu. Pis nawet posuwał się do kłamstw że na zachodzie mają niższe zarobki niż w Polsce, a co niektórzy pisowcy twierdzili że za 15 tys miesięcznie to nie umią utrzymać skromnego mieszkania (to jak żyją obywatele którzy za 4500 wspólnych zarobków muszą utrzymać rodziną, mieszkanie). Jedna z posłanek pisu mimo bardzo wysokich zarobków (zarówno poselskich a wcześniej wojewódzkich) od ponad 12 lat zajmuje mieszkanie SOCJALNE (które jej nie przysługuje). Tak plują na Unię ale już wypłaty w Euro (jako europosłowie) chętnie przytulają. Inni mówią o piekle zarobków w SSP czy koncernach (piekło Orlenu).

~zdziwionakraina (193.200. * .16) 17.06.2024 07:42
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Banda "intelektualistów": kazali wam klękać przed bogiem antysmogiem - klękaliście - będziecie mieć zmarznięte dupy i chleb po 10 Euro / kazali wam się dźgać śmiercionką na davida - ładowaliście w siebie, jak pelikany - liczbę emerytów zredukowali w izolatkach / kazali wam nie brać kart do referendum - nie braliście - będziecie tyrać na pigmentododatnich, a wasze córki będą rodzić ciemne dzieci i będą dziękować Allahowi, jeśli za to nie dostaną noża w brzuch / kazali wam stać murem za bandami w togach i wycierać sobie gęby OTUĄ - wytarliscie - a dalej brudne.

~do_trolla_usmiechnieta_polska (185.213. * .102) 17.06.2024 06:46
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

tu się z tobą zgodzę mamy bardzo wielki smród po rzadach pis-u
a wiara w cud tylko to świadczy o twojej wielkiej naiwnosci

~Amenttt (185.213. * .102) 16.06.2024 23:17
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Uśmiechnięta_Polska (46.112. * .78) 16.06.2024 22:55
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Mnie nie interesuje co było,teraz rządzi PO i miał być cud a jest smród

~ZmotoryzowanyPatrol (46.112. * .106) 16.06.2024 22:42
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

2/3 Pis tak walczył z Rosją - niby zakazał sprowadzania ropy, gazu i węgla - tymczasem wszystko szło dalej - tylko bardzo okrężną drogą (co tylko podnosiło cenę) albo w cudowny sposób nagle zmieniało się w towar nierosyjski. Pis tak zaciekle walczył z imigrantami że sprzedawał za kilka tysięcy dolarów wizy, do tego sprowadził kilka tysięcy na rzekome budowy (bez kontroli jakichkolwiek kwalifikacji). Pierwsze krótkie (2-letnie) rządy pisu doprowadziły do niemałej riuny - i to było ostrzeżenie które zignorowano. Potem po tych 2 latach PO potrzebowała 8 lat żeby posprzątać i doprowadziła Polskę do tego, że była zieloną wyspą. Kiedy było dobrze w wyniku kłamliwej, oszczerczej, populistycznej propagandy pis przejął władzę i zaczeło się rozkradanie tego co się udało zaoszczędzić (w I roku inflacja się potroiła). Logicznie biorąc teraz po 8 latach rządów pisu PO/KO będzie potrzebować 32 lat aby posprzątać pisowską stajnie Augiasza w której jest pełno puszek Pandorry (afer pisu). Przejeli media - które stały się tubą propagandową sączączą jad i kłamstwa. Pis się chełpił 13, 14 emeryturą - które w żaden sposób nie rekompensowały wzrostu cen (ba nawet powodowały że emeryci jeszcze bardziej biednieli), doprowadził do utraty oszczędności wielu Polaków (m in oprocentowaniem lokat na poziomie 0,01% przy inflacji 16% !!!). Pis tak się chwalił m in milionem Polskich aut elektrycznych Izera - tylko okzało się że to wielka bańka mydlana. Miało to być w pełni Polskie auto - zrobione przez Polskich inżynierów, projektantów, z Polskich komponentów - a wyszło że to będzie starsza Chińska platforma (a auto będzie 2 razy mniejsze i 2 razy droższe), stylistyką zajmują się Włosi, MONTOWANE z gotowych komponentów w fabryce postawionej przez Chińczyków którzy oficjalnie zapowiedzieli że Izera będzie "produkowana" jak znajdą "wolne moce produkcyjne" (czyli nigdy).

~ZmotoryzowanyPatrol (46.112. * .106) 16.06.2024 22:06
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

1/2 Do pisiorów i prawaków. Rządy pisu doprowadziły do upadku wielu firm - liczby mówią same za siebie - ponad 200 TYSIĘCY (przez 8 lat ich nieudolnych rządów), powstało zaledwie kilka tysięcy (przez 8 lat!!!). Niejasne prawo, dowolna interpretacja przez urzędników skarbowych - każdy według swojego widzimisię (co urzędnik czy urząd to inna opinia), wysokie podatki i kary (które w wielu przypadkach okazywały się niesłuszne) nakładane na przedsiębiorców - zostały przepierd...e na przekręty i kasę dla swoich. Pis doprowadził do tego że zagraniczne firmy unikały inwestycji w PL a jeśli udało się zawrzeć jakieś umowy - to BARDZO NIEKORZYSTNE dla PL (masz przykład Orlen - Saudi Aramco). Pis co się dało to sprzedał za grosze, do czego przyłożył rękę to spartolił - armia, służba zdrowia, szkolnictwo (religia ważniejsza od matematyki, fizyki - nie dziwota że wychowali pokolenie nierobów i roszczeniowych madek - bo wszystko dostaną w socjalu - ale to kredyt który kiedyś trzeba spłacić). Pis chełpił się wybudowanymi drogami (otwieranymi w blasku ministrów i biskupów) - tak tylko że to były inwestycje zapoczątkowane przez PO i DOKOŃCZONE za nich - pis nie zrobił ani jednego kilometra autostrad i dróg szybkiego ruchu (ale za to postawił hotel w środku obszaru chronionego niszcząc hektary cennych przyrodniczo terenów).

~Do_pelnego_lba (46.112. * .176) 16.06.2024 20:36
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~op (91.192. * .86) 16.06.2024 20:19
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Głupot_nie_komentuje (146.70. * .22) 16.06.2024 18:29
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Uśmiechnięta_Polska (46.112. * .78) 16.06.2024 17:16
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Zobaczcie do czego doprowadziła POlityka PO, euro już w prognozach PO 5,50 zł paliwo PO 7,50-8,80 zł . Eko okna na skraju bankructwa 12 tys ludzi może w każdej chwili stracić pracę . POdziękujcie Tuskowi

~bobo1 (46.112. * .18) 16.06.2024 16:20
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

D lewaka poniżej w ciągu tygodnia tysiące firm zamknęło dziaalnosc bo niestety lewaki nie mają nic między uszami i doprowadza kraj do bankructwa żeby w 3miechy najbogatszy zakład stracił 7miliardow gdzie paliwo jest najdroższe od kilku lat a ropa tania

~Do_trolla_nizej (93.179. * .78) 16.06.2024 14:51
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Jak dla ciebie biedaku (pewnie w starym niemieckim aucie) benzyna jest jedynym wyznacznikiem dobrobytu to więcej pytań nie mam

~op (91.192. * .86) 16.06.2024 14:38
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

za rzadow PO-PSL benzyna po ok. 5zl,teraz 6zl z groszami, policz ile za minimalna pensje kupiles wtedy a ile teraz i nie rob z siebie posmiewiska

~O_tym_nizej (46.112. * .176) 16.06.2024 13:12
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Widać że na lekcji o inflacji byłeś na wagarach
Słuchaj sobie do bólu tych prawicowych głupot tylko prośba nie powtarzaj tego bo robisz z siebie pośmiewisko

~op (91.192. * .86) 16.06.2024 07:13
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

,,pis zastal Polske dostatnia a zostawil zrujnowana''- az sie zakrztusilem Czy ty ~Zmotoryzowanybaranie nie pamietasz ze ten,,dostatek''polakow zapewniala praca za symboliczne 5 zl/godz. a pensja minimalna ledwo przekraczala tysiac zl.?

~ZmotoryzowanyPatrol (46.112. * .106) 16.06.2024 00:28
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Pisiory i zwolennicy pisiorów - czy wy nie rozumiecie żeście do tego sami doprowadzili? Rozdawnictem i dodrukiem pustych pieniędzy, nadmiernym socjalem i marnotrawieniem publicznych pieniędzy, machlojkami i wspieraniem swoich? Najlepsze hasło które opisuje popisowską Polskę (które nomen omen było waszym hasłem) to "Polska w ruinie". Tak, Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną a pis zastał Polskę dostatnią a zostawił zrujnowaną. Lista afer pisu jest dużo, dużo dłuższa niż sam artykuł...

~JedynieSłusznaDecyzja (89.64. * .144) 15.06.2024 09:26
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

POwska tyrania ciąg dalszy chcemy zarabiač jak w EU czyli po 2tysiące euro.

~bobo1 (46.112. * .29) 14.06.2024 16:45
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

A już myślałem że będzie 5zlzaa godzine tak jak kiedyś za fir dojczlanda

~Niewolnictwo (89.200. * .21) 14.06.2024 15:42
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Najniższe zarobki w Unii są w Polsce brawo Tusk

~Obywatelka25 (91.204. * .100) 14.06.2024 13:10
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

@ Uśmiechnięta_Polska
Właśnie do tego doprowadził pis - dziura w budżecie, zachodnie ceny, wschodniorosyjskie zarobki, drakońskie podatki, wysoki socjal (zobacz co zrobił wysoki socjal w Wenezueli - inflacja 4-ro cyfrowa, lokalna waluta bez wartości - pieniądze dosłownie leżą na ulicy - oficjalnie używają USD, podobnie jest w Zimbabwe - tam używają pieniędzy z dodrukowanymi 12 zerami). Za rządów pisu NBP przygotował do druku banknoty do nominału 5000 zł - doskonale wiedzieli czym skończą się ich rządy. ŚP Lepper miał rację co do pisu i Kaczyńskiego (żeby nie dopuścić ich do władzy - bo to skończy się katastrofą dla Polski).

~Pył (89.25. * .86) 14.06.2024 10:43
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Wy nam nie dawajcie, Wy nam przestańcie zabierać i będzie ok.

~Ndndnd (87.239. * .206) 13.06.2024 20:20
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Dokładnie minimalna powinna być 8000 brutto

~Marynnnna (178.218. * .114) 13.06.2024 20:18
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Uśmiechnięta_Polska (46.112. * .18) 13.06.2024 18:51
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Minimalna pensja w EU to już ponad 1500 euro netto a w Polsce 750 euro netto. Ceny w sklepach jak na zachodzie a wypłaty jak na Białorusi . Głosujecie dalej na Tuska to was za chwilę Bangladesz wyprzedzi głupcy .