Jastrzębie-Zdrój nie zostanie Europejską Stolicą Kultury. Szansę mają Katowice i Bielsko-Biała
- Bardzo się cieszę z bogactwa tego naboru, z tego, że w konkursie wzięło udział 12 miast - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński na konferencji prasowej, podczas której przewodnicząca Panelu Ekspertów Suvi Innila przedstawiła wyniki I etapu naboru na Europejską Stolicę Kultury 2029. To etap, na którym przepadło Jastrzębie-Zdrój.
Od 1985 roku
Katowice (występujące w imieniu całej Metropolii), Lublin, Bielsko-Biała i Kołobrzeg zostały wybrane przez ekspertów spośród miast kandydujących do Europejskiej Stolicy Kultury. To tytuł przyznawany od 1985 roku, a pomysłodawczynią była grecka minister Kultury Melina Mercouri.
To inicjatywa mająca na celu ochronę i promowanie bogactwa i różnorodności kultur w Europie, o czym mówił minister Gliński. - Jest to szczególnie ważne wobec zachodzących zmian i tego co obserwujemy w UE. Obrona bogactwa i różnorodności kultur to jest wartość nadrzędna i jest ona szanowana przez UE. Chcę zadeklarować w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, że będziemy wspierać te projekty, tak jak było to 8 lat temu. To jest obowiązek państwa polskiego, żeby zwycięskie miasto otrzymało wsparcie z budżetu - powiedział.
12 miast
W naborze na Europejską Stolicę Kultury 2029 zdecydowało się wziąć udział aż 12 miast: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów i Toruń. Wnioski były oceniane przez panel niezależnych ekspertów, który składał się z 10 osób wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów, a także dwóch ekspertów wyznaczonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przepadło m.in. Jastrzębie-Zdrój. - Nasze miasto nie przestaje pracować nad realizacją programu, który został przedłożony komisji. Program jest skrojony na miarę naszych ambicji i możliwości. Dzięki niemu zbudujemy Nowoczesne Centrum Kultury, Muzeum Miejskie, aquapark, ścieżki rowerowe i inne przestrzenie dla mieszkańców i turystów - zapewnia Prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman, dziękując wszystkim zaangażowanym w pracę na rzecz kandydowania do tytułu ESK. - Dziękuję mieszkańcom, którzy uczestniczyli w konsultacjach, lokalnym artystom i organizacjom, dzięki którym zbudowaliśmy nasz program oparty na naszym dziedzictwie kulturowym - dodaje prezydent Anna Hetman.
Wcześniej Kraków i Wrocław
Miasto, które zostaje Europejską Stolicą Kultury, przez rok realizuje specjalny program kulturalny, korzysta też z inwestycji, które mają przyczynić się do jego rewitalizacji i wspomóc długoterminowy rozwój.
Początkowo tytuł otrzymywało jedno miasto, od 2001 roku – dwa miasta z UE, a co kilka lat trzy – wspólnie z krajem stowarzyszonym lub kandydującym do UE. W 2029 r. polskie miasto zostanie Europejską Stolicą Kultury po raz trzeci. Do tej pory tym zaszczytnym tytułem zostały wyróżnione dwa miasta: Kraków w 2000 roku i Wrocław w 2016 roku. W 2029 tytuł Europejskimi Stolicami Kultury będą miasto polskie i miasto reprezentujące Szwecję.
Ludzie
Radna miasta Jastrzębie-Zdrój, była prezydent miasta
Nigdy rynek nie będzie tętnił życiem w peryferyjnej dzielnicy. O ile kawałek chodnika można nazwać 'rynkiem".
Ile wydano pieniędzy na niepotrzebną promocję miasta?
Pomysły z dooppy wzięte. Tak jakby już tu wszystko było, tylko brakuje nam deptaka za miliony, carbonarium za miliony, ESK za miliony (dobrze, że nie wyszło bo poszły by w pi...u).
Ta żałosna kobieta, ze swoimi doradcami, POwinna szybko oddać zarządzanie tym miastem komuś odpowiedzialnemu, stąpającemu po ziemi.
DYRDYMAŁY PANI ANI.
Osiąganie celów to w teorii dość prosta sprawa.
Wyznaczasz cel, który spełnia pięć warunków: jest konkretny, mierzalny, atrakcyjny, realistyczny i określony w czasie.Rozpisujesz sobie, co po kolei trzeba zrobić, żeby dojść do tego celu.Wykonujesz kolejne kroki i osiągasz cel.
Akurat.
Być może to działa, ale na bezludnej wyspie, gdzie nie ma internetu, nikt nie zawraca ci głowy, gdzie poza jedzeniem i spaniem nie masz nic innego do roboty. W realnym świecie zawsze pojawiają się różne zakłócenia i pokusy. Trzeba sobie z nimi jakoś radzić. Tylko jak?
Ale jak? Co poszlo nie tak?
Czy ktos poniesie jakas - chociaz symboliczna - odpowiedzialnosc, za zmarnowany czas i srodki na zabawe w nierealistyczne projekty? Czy az tak sie nudza koledzy prezydentki? Jak oni moga domagac sie podwyzek jak maja czas na marnowanie czasu na takie rzeczy?!?!?!
Moze przydalaby sie tam jakas rewizja stanowisk.
Całe sczęście, bo już się martwiłem, jak jastrzębskie muzea, teatry i filharmonia poradzą sobie z napływem ogromnej ilości turystów, chcących odwiedzić Europejską Stolicę Kultury.
Ile kosztował miasto wielodniowy pobyt dziennikarki francuskiego Le Monde?
Jednym z warunków dopuszczenia była dostępność publicznym transportem. Do nas można dojechać tylko autem lub rowerem.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Wszyscy mówili że to sie nie może udać i wszyscy mieli rację. Jastrzębski urząd Miasta dostał bolesnego kopa na ktory sobie w pełni zasłużył.
Centrum kultury wysokich lotów na manhhatanie mówi wszystko :p
@konsternacja
Arteks, kultutry to nie masz ty rybnicki, zaczadzony smogiem kompleksiarzu.
Zajmij się swoim upadajacym szarym smutnym Rybnikiem.do
No deptak jest czy ktoś pomyślał o straganach z napisami,z wata cukrowa,lodami żeby lokalny mały biznes mógł zaistnieć wszędzie oprócz deptaków jest jeszcze gastronomia czy radni pomyśleli że na tej betonowni ludzie będą chcieli pić czy mają przynosić kanapki i picie w termosie kultura to również regionalne potrawy ,produkty no ale cóż jak się drzewa wycięło trzeba je było wykorzystać na budki stragany itd
No nie możliwe :)
Dyrektorem Carbonarium jest Rafał Jabłoński. Przepraszam za pomyłkę pana Jagodzińskiego
Zapamiętajcie nazwiska osób opłacanych z naszych podatków, które wspólnie z Hetmanową brali udział w tej hucpie: Jagodziński -dyrektor nikomu nie potrzebnego Carbonarium, Jurczak -dyrektor wynajmowanego za horrendalne pieniądze Miejskiego Ośrodka Kultury, Nietrzebka - dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej ( co ma do kultury?), Florek- dyrektor MOSiR ( kultura sportu ?), oraz właścicielka Eksplozji Tańca . Gdzie są radni tego miasta , którzy powinni kontrolować wydatkowanie publicznych pieniędzy.
Co za żenada.
Nawet nie zdołali zakwalifikować się do drugiego etapu.
To tylko świadczy o słabości pomysłów i BRAK ZAPLECZA a to wina tylko i wyłącznie pani prezydent:
HUCPA
Przepadło m.in. Jastrzębie-Zdrój. -
Nasze miasto nie przestaje pracować nad realizacją programu, który został przedłożony komisji. Program jest skrojony na miarę naszych ambicji i możliwości. Dzięki niemu zbudujemy Nowoczesne Centrum Kultury, Muzeum Miejskie, aquapark, ścieżki rowerowe i inne przestrzenie dla mieszkańców i turystów - zapewnia Prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman, dziękując wszystkim zaangażowanym w pracę na rzecz kandydowania do tytułu
A właściciele psów tak się starali , aby chodniki i trawniki były pięknie przozdobione. Służby nawet śmieci nie wywoziły, żeby było pięknie.
Po co był potrzebny Jastrzębiu i jego władzom taki publiczny masochizm? Bo przecież Jastrzębie to miasto bez kultury nawet tej lokalnej. Dożynki miejskie to była w tym roku największa impreza "kulturalna" w Jastrzębiu - pod warunkiem, że uzna się ją na siłę za kulturalną imprezę. Wiadomo było, że Jastrzębie nie przejdzie nawet pierwszego etapu naboru i przegra dosłownie z każdym miastem bo oferta Jastrzębia jest słabsza nawet od małych miasteczek. Urzędnicy zamiast zajmować się realizacją jakichś potrzeb, zmarnowali pewnie wiele miesięcy w pracy na projekt skazany od początku na porażkę.
Wyobrażcie sobie że przyjeżdżają do tej osady przedstawiciele kultury z Francji Niemiec Włoszech ,Portugali , Hiszpanii pisarze malarze , aktorzy itd. i macie za zadanie pokazać im Jastrzębie Zdrój od strony szeroko rozumianej kultury czyli architektury , malarstwa , teatru ,galerii sztuki , kina itd. co im pokażecie :
- Budynek dawnej porodówki w Zdroju
- Ruiny w centrum za kinem
- Tereny po kopalni Jas-Mos
- Budynek dawnego Skipu na terenie dawnej kopalni Moszczenica
- Zabytkowe targowisko na A.Bożka
- Betonowy deptak w Zdroju
- Manhattan na Zofiówce
- Nowoczesne markety Lidl , Biedronka , Aldi
Napewno będą zachwyceni starą łążnią kopalnianą , inhalatorium z emerytami wietrzącymi skarpetki , pustym Domem Zdrojowym i łazienkami w wiecznym remoncie .
Co oni biorą w urzędzie?
Pomysłodawcy tej hucpy grama wstydu nie mają.
Oczywiście że jastrzębskim urzędnikom się nudzi i dla beki wystawili to zabetonowane zadupie do tytułu o europejską stolicę kultury bo chyba nie traktowali tego pomysłu poważne i byli ujarani blantami.
co za zaskoczenie, no kto by się spodziewał...
Z tym Jastrzębiem to był jakiś żart ?