Ludzie kultury z Żor docenieni. „Cały się trzęsę” - mówił jeden z nagrodzonych [ZDJĘCIA]
Kontrabasista, muzyk orkiestrowy, zespół pieśni i tańca oraz "człowiek orkiestra". W Żorach przyznano Nagrody Kulturalne.
Na terenie dopiero co otwartego Zespołu Parkowo-Pałacowego w Baranowicach w minioną sobotę (21.10) odbyło się tegoroczne wręczenie Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Żory. To niezwykłe wyróżnienia, przyznawane jest za całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury tym osobom, instytucjom i organizacjom, które działają na terenie Żor i na rzecz mieszkańców.
Spektakularny sukces
Jako pierwsza wręczona została nagroda w kategorii Twórczość Artystyczna. Po raz pierwszy w historii prezydent Waldemar Socha zdecydował skorzystać z przysługującego mu uprawnienia i przyznać nagrodę nie na wniosek, a z własnej inicjatywy. W efekcie statuetkę otrzymał kontrabasista i gitarzysta basowy Michał Barański. - Jestem wzruszony - mówił tuż po otrzymaniu nagrody. - Doceńmy nasze miasto, to co na jego terenie się dzieje. Bardzo dużo zawdzięczam Żorom i kultura jest tutaj na najwyższym poziomie, czego sam mogłem doświadczyć - dodał.
Michał Barański już jako nastolatek został zauważony na warsztatach muzycznych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry’ego i wszedł w skład jego kwartetu, wielokrotnie koncertując w Stanach Zjednoczonych i zdobywając szlify u źródeł jazzu. Współpracuje z amerykańskimi i polskimi jazzmanami na czele z Bennie Maupinem, Nigelem Kennedy’m, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim i Kubą Badachem. Na swoim koncie ma niezliczone nagrody, a czytelnicy „Jazz Forum” aż 3 razy wybrali go Najlepszym Kontrabasistą Jazzowym. Spektakularny sukces osiągnął w tym roku, sięgając po aż dwie statuetki Fryderyka – w kategorii Jazzowy Album Roku za płytę „Masovian Mantra” oraz w kategorii Jazzowy Artysta Roku.
W tej kategorii do Nagrody Kulturalnej nominowana była także mistrzyni florystyki, rzeźbiarka i twórczyni dzieł artystycznych Anna Bodzek-Sikora.
Współpraca z Dębskim i Badachem
W drugiej kategorii, czyli Upowszechniania Kultury nominowani byli: Barbara Chudek, Agnieszka Szewczyk, Michał Gajda oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Żorach.
Laureatem nagrody został Michał Gajda - muzyk orkiestrowy, solista i dyrygent, a także założyciel Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej, skupiającej uczniów ze szkół muzycznych w Żorach, Gliwicach, Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju, a na co dzień wicedyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach. Laureat od wielu lat organizuje i współorganizuje najważniejsze wydarzenia kulturalne w naszym regionie i nie tylko. W 2019 r. z Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną oraz grupą Carrantuohill wystąpił podczas Pol’and Rock Festival. Ma na koncie także występy w sali NOSPR w ramach projektu „Zielona Wyspa Śląsk”. A w 2022 r. przygotował i dyrygował Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną podczas uroczystych koncertów wieńczących obchody 750-lecia Miasta Żory. Specjalnie, na potrzeby tego wyjątkowego wydarzenia, zaaranżował też na orkiestrę część wykonanych utworów. Michał Gajda współpracuje z gwiazdami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Krzesimirem Dębskim, czy Kubą Badachem a za swoje dokonania był wielokrotnie nagradzany, m.in. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Niestety Laureat nie mógł być obecny na uroczystości, a nagrodę w jego imieniu odebrała Estera Manderla - dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach.
Promują Żory
Kolejną kategorią była Ochrona Kultury. Wśród nominowanych do nagrody znaleźli się: Jadwiga Tabor, Damiana Kurpanik oraz Zespół Pieśni i Tańca „Sari”. Triumfował Zespół Pieśni i Tańca „Sari”, który od 17 lat rozsławia imię Żor nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Zespół ma na swoim koncie występy m.in. na Węgrzech, Litwie, we Włoszech, w Hiszpanii, Turcji i Francji, prezentując tańce narodowe, śląskie oraz tańce innych regionów Polski, m.in., kaszubskie, czy żywieckie. Liczący aż 60 osób zespół angażuje się w wiele inicjatyw, m.in. występuje podczas finałów WOŚP oraz prowadzi warsztaty taneczne i konferencje dla uczniów i nauczycieli z żorskich szkół. Swoimi występami uświetniają też imprezy miejskie i regionalne. Do największych osiągnięć ZPiT „Sari” należą 24 złote, 5 srebrnych i 7 brązowych medali na Ogólnopolskim Konkursie Tańca Śląskiego „Trojak” oraz zdobycie Grand Prix oraz drugich i trzecich miejsc na festiwalu o „Puchar czarnych Diamentów” w Katowicach.
W imieniu zespołu nagrodę z rąk Waldemara Sochy odebrała kierująca zespołem Barbara Wołczyk. - Dziękujemy za wyróżnienie. Obiecujemy, że nadal będziemy naszą Polską kulturę krzewić i reprezentować - powiedziała.
Młody - zdolny
W kategorii Młodzi Twórcy (czyli do 35 lat) nagrodę otrzymał Krzysztof Małysz. - Cały się trzęsę - przyznał ze sceny po otrzymaniu nagrody. - To wyróżnienie, które właśnie otrzymałem, daje mi poczucie, że to co robię ma sens i że warto dalej w to brnąć - mówił.
Pomimo młodego wieku imponuje dokonaniami na polu artystycznym. To prawdziwy „człowiek orkiestra”, który od najmłodszych lat rozwija swoje umiejętności w kilku artystycznych kierunkach, zajmując się jednak przede wszystkim tańcem ludowym i występując w Zespole Pieśni i Tańca „Sari”. Nieobce jest mu jednak także aktorstwo czy recytacja. Na swoim koncie ma wiele sukcesów. Między innymi wraz z zespołem „SARI” uzyskał dziesięciokrotnie 1. miejsce, dwukrotnie 2. miejsce i dwukrotnie 3. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Tańca Śląskiego „Trojak”. Zajął też 1. miejsca w konkursie recytatorskim w ramach Wojewódzkich Jesiennych Spotkań Artystycznych Ballo oraz otrzymał wyróżnienie za interpretację poezji w konkursie edukacyjno-artystycznym „Pojedynek Na Słowa” w Rybniku. Na swoim koncie ma też wyróżnienie oraz dwie indywidualne nagrody na 13. Ogólnopolskim Konkursie Filozoficzno - Oratorskim w Łodzi. Krzysztof Małysz to także współorganizator, koordynator, pomysłodawca i uczestnik wielu projektów artystycznych m.in. wernisaży: „Folk - Up!” i „Do You Remember”, a także spektakli: „Franciszek”, „Wesele”, Przedwiośnie”, Balladyna”, „Z pamiętnika pracownika” oraz „Też chcę w filmie grać”. Nominowana do nagrody była także Wiktoria Kuczyńska.
Dziewiąta edycja
Nagroda wręczana była już po raz dziewiąty. Ręcznie wykonane statuetki, których motywem przewodnim jest lira, przyznawane są w czterech kategoriach, a są to: twórczość artystyczna, upowszechnianie kultury, ochrona kultury oraz młodzi twórcy.
Zanim wręczono statuetki, głos zabrała pomysłodawczyni nagrody, Jolanta Hrycak – Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Młodzieży Rady Miasta Żory oraz kierownik kina „Na Starówce”. Podkreśliła, że corocznie kandydatury do nagrody są bardzo mocne, co pokazuje ważną rolę i bardzo dobrą kondycję sfery kultury w naszym mieście. - Jesteśmy na takiej uroczystości, która pokazuje, że kultura otacza nas przez całe życie. To właśnie ona nas uwrażliwia - mówiła.
Głos zabrał także prezydent Waldemar Socha, który podziękował wszystkim laureatom za ich wkład w rozwój życia kulturalnego Żor. - Dzięki właśnie takim osobom kultura w Żorach ma się dobrze. Dzięki ich działalności czujemy, że mieszkamy w mieście, które jest kompleksowe - mówił.
Po wręczeniu nagród odbył się koncert duetu Michał Barański i Shachar Elnatan, którzy zaprezentowali materiał z nagrodzonej Fryderykiem płyty żorzanina, pt. „Masovian Mantra”.
Ludzie
Prezydent Żor