Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Burza w sieci po wpisie prezydenta Żor. Internauci: "Wiedzieliśmy, że tanio nie będzie. Ale żeby aż tak?"

Wpis prezydenta Żor Waldemara Sochy o miejskiej polityce mieszkaniowej i jej sukcesie, odbił się szerokim echem w sieci.

Burza w sieci po wpisie prezydenta Żor. Internauci: "Wiedzieliśmy, że tanio nie będzie. Ale żeby aż tak?"
Wpis w mediach społecznościowych prezydenta Żor Waldemara Sochy dotyczący miejskiego programu mięśniowego pn. Z przyszłością w Żorach rozzłościł mieszkańców miasta.

Wpis w mediach społecznościowych prezydenta Żor Waldemara Sochy dotyczący miejskiego programu mięśniowego pn. Z przyszłością w Żorach rozzłościł mieszkańców miasta. Włodarz przez lokatorów miejskich mieszkań został skrytykowany za m.in. windowanie coraz to wyższych czynszów.

Wpis prezydenta

Prezydent Żor post dotyczący raportu Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionu na swoim profilu w mediach społecznościowych opublikował wczoraj (18.09). Jak podkreślił w raporcie pt. Miasta jako inwestorzy mieszkaniowi "przeanalizowano dane dotyczące działalności miast w zakresie mieszkalnictwa i przedstawiono dobre praktyki, które mogą być inspiracją dla innych samorządów". "Wyróżniono między innymi wkład Żor w przecieranie szlaków dla aktywnej polityki mieszkaniowej!" - napisał w poście Waldemar Socha.

Program z sukcesami?

W opublikowanym raporcie zwrócono uwagę, że Żory są jedynym miastem na prawach powiatu w województwie śląskim, w którym w ostatnich latach nie ubywa mieszkańców. "Wśród ważnych czynników mających wpływ na ten stan rzeczy jest dostępność atrakcyjnych terenów pod budownictwo mieszkaniowe oraz autorski program Z przyszłością w Żorach" - napisano. Dalej wyjaśniono, że celem programu jest stworzenie oferty mieszkań przystępnych cenowo dla średniozamożnej części społeczeństwa. "Program, który rozpoczął się w 2015 r., zakłada wybudowanie na miejskich gruntach tysiąca mieszkań czynszowych z możliwością wynajęcia miejsc postojowych zlokalizowanych w garażach podziemnych. Za jego realizację odpowiada spółka gminna Zakład Techniki Komunalnej (ZTK) w Żorach. Program dedykowany jest nie tylko dla mieszkańców, ale też osób spoza miasta, jednak warunkiem jest późniejsze zameldowanie oraz płacenie podatków w Żorach" - czytamy w raporcie. Następnie wyjaśniono, że sposób finansowania inwestycji nie obciąża wskaźników zadłużenia miasta. Model finansowania oparty został na emisji przez spółkę ZTK obligacji komunalnych bez poręczenia, które w pierwszym etapie objęły dwa komercyjne banki. Program zakłada możliwość wykupienia mieszkania przez najemcę po upływie okresu finansowania.

Burza w komentarzach

Pod opublikowanym przez żorskiego włodarza postem pojawiło się wiele komentarzy niezadowolonych i rozżalonych mieszkańców Żor, którzy skorzystali z programu Z przyszłością w Żorach. "To nie są mieszkania z przyszłością. Co najwyżej z przyszłością upadku tego projektu. Z takimi opłatami to już mało kogo na to stać" - pisali internauci. Pani Justyna napisała wprost: "Czynsz po 4 latach wzrósł już o prawie 700zl do tego przymus, tak przymus podpisania umowy na miejsce w garażu bo miejsc parkingowych tyle co kot napłakał, nie wspominając że goście to już wogole nie mają gdzie zaparkować. Plac zabaw porażka, osiedle miało być strzeżone a czasem strach wyjść z domu. Jak tak dalej będzie to trzeba będzie niestety się wyprowadzić". Jej opinie podzieliło wielu komentujących sprawę żorzan. Okazuje się, że czarę goryczy przelewają podwyżki czynszów oraz brak komunikacji z zarządcą mieszkań. "Proszę Nas nie odbierać jako narzekających ludzi- proszę przeanalizować nasze problemy i postawić się naszej sytuacji" - napisała pani Monika.

Od opublikowania postu przez prezydenta Sochę minęło 18 godzin. Do tej pory nie odniósł się do komentarzy mieszkańców.

Do sprawy będziemy wracać.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~DzielnyRycerz (46.134. * .161) 20.09.2023 15:10

Postawiono bloki o niskim standardzie dla osób mało zarabiających w podejrzanej okolicy. Ludzie się pokapowali ze placa za dużo jak na ten poziom i nie podoba im się propaganda Urzędu Miasta. Niech Socha ma odwagę przyjechać do lokatorów i z nimi porozmawiać a nie przez fb lać propaganda.

~Georgia_M (46.204. * .152) 20.09.2023 13:42

Na pewno Zory to lepsze miejsce do zamieszkania, jak przereklamowany Rybnik, gdzie brak przyszłości.

~Kbk (46.204. * .159) 20.09.2023 13:23

~Błeee a wieszjaka kolejka jest tych co stąd uciekli?

~Błeeee (46.134. * .171) 19.09.2023 21:35

Wieczne narzekactwo. Nikt nie zmusza do mieszkania tam. A i kolejka chętnych cały czas jest!