Młodzi żorzanie z petycją w sprawie ciszy nocnej. Chcą zwiększyć szansę na ożywienie rynku
W tym roku nastąpił przełom, bo po raz piewszy od lat na żorskim rynku pojawiły się ogródki letnie. Zdaniem młodych żorzan, to jednak nie do końca trafione rozwiązanie, bo podmioty gastronomiczne kończą działalność wraz z nastaniem ciszy nocnej. Stworzyli więc petycję do rady miasta, aby skrócić godziny ciszy nocnej.
Młodzi żorzanie z petycją w sprawie ciszy nocnej. Chcą zwiększyć szansę na ożywienie rynku
- Jeśli ta inicjatywa zbierze wystarczająco dużo podpisów mieszkańców zarówno dzielnicy Śródmieście, jak i innych dzielnic miasta, a radni przegłosują tę propozycję, nasze miasto ma szansę zwiększyć swoją atrakcyjność, tak aby mieszkańcy Żor nie musieli jeździć do miast okolicznych takich jak Rybnik, Pszczyna, Cieszyn czy Katowice, tylko wybierali właśnie nasze miasto do spędzania czasu wolnego - informuje Olivier Glos-Krawczyk, jeden z inicjatorów petycji.
Petycję można podpisać online, lub udać się do jednego z punktów gastronomicznych, które weszły w koalicję z inicjatorami wniosku. Petycję online możesz podpisać TUTAJ >>>
- Do koalicji wspierającej naszą inicjatywę dołączyło ponad 20 podmiotów gastronomicznych, usługowych oraz osób prywatnych, w tym:
- -Szeroka Bistro
- -Zymft
- -Nazar Kebab
- -Wheelburger
- -Malowana Kawa
- -Salon Fryzjerski Glos
- -Kronika Naleśnika
- -Bryzol
- -Bro Burger
- -Wilczy Kieł
- -Cafe Pizza Italiana
- -Origami Sushi
- -Mashu Sushi
- -Salon Fryzjerski Alicja Glos-Krawczyk&Hairteam
- -ARTE Studio
- -Żabka na ul. Szeptyckiego
- -Żabka na ul. Moniuszki
- -Fabryka Formy w Żorach
- -Ozi Bar
- -Studio Jogi Ahimsa w Żorach
- -oba ogródki gastronomiczne na Rynku
Osoby, które chciałyby podpisać naszą petycję mogą pójść do dowolnego z tych punktów i poprosić o możliwość jej podpisania. Wszyscy wspieramy tę inicjatywę, aby wreszcie życie wróciło na Stare Miasto, nie tylko w weekendy. Można również podpisać petycję online - wyjaśnia Olivier Glos-Krawczyk.
Zgodnie z zapisem petycji, inicjatorzy wnioskują o skrócenie trwania godzin ciszy nocnej na Starym Mieście (obszarze otoczonym ulicami Męczenników Oświęcimskich, ul. św. Augustyna Biskupa i ul. Ogrodową) oraz nieruchomościach graniczących z ulicą Górne Przedmieście do następujących godzin:
noce od niedzieli do piątku: 24:00-06:00
noce weekendowe (z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę): 02:00-06:00
"Kluczowa w tym zakresie decyzja Rady Miasta pozwoli ożywić Stare Miasto, Ograniczenie ciszy nocnej zarówno w tygodniu jak i w weekendy spowoduje otworzenie miasta na nowe możliwości i spowoduje, że będą się rozwijały i otwierały nowe lokale gastronomiczne: bary, restauracje i puby. Co więcej, młodzież oraz młodzi dorośli, którzy obecnie uważają spędzanie czasu na Starym Mieście za nieatrakcyjne, jeżdżąc do Katowic lub Rybnika zostanie dzięki rzeczowej decyzji zachęcona do spędzania życia nocnego w naszym mieście, a nie w miastach ościennych. Mieszkańcy w średnim wieku, którzy kończąc pracę wieczorem i chcąc pójść na Rynek coś zjeść lub czegoś się napić, rezygnują, gdy widzą, że o 22.00 prawie wszystko jest już zamknięte. Istotną kwestią jest też to, że miasto zwiększy swoje dochody dzięki wzrostowi przychodów z podatku dochodowego dzięki większym zarobkom lokali gastronomicznych oraz wpływy z koncesji. Ograniczenie ciszy nocnej nie dotyczy prowadzenia prac remontowych, konserwacyjnych i innych prac technicznych." - czytamy w petycji, którą można było podpisać m.in. podczas czwartkowego otwarcia tężni.