IRA na 44. edycji Żorskiej Wiosny Młodości. Co jeszcze w programie?
Został niecały miesiąc do najważniejszego muzycznego wydarzenia w miejskim kalendarzu, a weekend wypełniony dobrą zabawą rozpocznie długo wyczekiwane wakacje. - Żorska Wiosna Młodości wyjątkowo wspólnie z Festiwalem Górnej Odry sprawi, że koncerty opanują nie tylko Cegielnię, ale również kąpielisko Śmieszek... a ostatecznie całe miasto. Już teraz rezerwujcie czas, bo zgodnie z tradycją, na scenie pojawią się największe polskie gwiazdy - zapowiadają organizatorzy, MOK Żory oraz Miasto Żory.
Program 44. edycji Żorskiej Wiosny Młodości
23 czerwca (piątek) - Festiwal Górnej Odry
- 17:45 – ZESPÓŁ JAMAJKI. Założony w 2021 roku w Tychach zespół grający i reprezentujący muzykę, jak sama nazwa wskazuje, pochodzącą z gorącej ojczyzny samego Boba Marleya. Kapela swoją twórczością potwierdza, że najlepsze reggae powstaje na Śląsku. Na ich koncertach atmosfera i energia pod sceną jest zawsze niesamowita.
- 19:00 – JAMAL. Formacja założona w 1999 roku przez Łukasza Borowieckiego i Tomka Mioduszewskiego. Pierwotnie grupa wykonywała rap, ale po czasie skupiła się bardziej na muzyce reggae. Jamal zawiesili swoją działalność w 2001 roku i wznowili ją w 2004. Najpopularniejsze piosenki między innymi „Peron”, „DEFTO”, „Policeman” czy „Słońca Łan”. Aktualny skład Jamal tworzą Tomasz Mioduszewski, Andrzej Markowski, Tomasz Księżopolski, Łukasz Wieczorek, Radek Ciurko oraz Bolek Wilczek.
- 20:30 – O.S.T.R. Muzyk, producent, instrumentalista, raper. Jeden z najbardziej pracowitych i utytułowanych artystów w Polsce. Od ponad 20 lat konsekwentnie podąża w raz obranym kierunku artystycznym. Na scenie hiphopowej w kraju osiągnął właściwie wszystko. Autor 26 autorskich albumów muzycznych. Posiadacz 10 platynowych i 7 złotych płyt, w tym dwóch podwójnie i jednej potrójnie platynowej. Pięciokrotny laureat Fryderyka – Nagrody Akademii Fonograficznej. Od 1999 roku w jednej nieustającej trasie koncertowej, która kolejny raz zawita do Żor.
24 czerwca (sobota) - Żorska Wiosna Młodości
- 18:00 – NOSOWSKA. Przedstawienie Nosowskiej w kilku zdaniach jest co najmniej kłopotliwe. To artystka, która musi wynajmować sporych rozmiarów magazyn, by pomieścić wszystkie statuetki i dyplomy dla najlepszej polskiej wokalistki i autorki tekstów. Jak to możliwe, że tak skromna, unikająca tłumów dziewczyna dominuje naszą scenę przez blisko 30 lat? Od 1992 jest wokalistką zespołu Hey, jednej z najpopularniejszych grup rockowych w Polsce, a karierę solową rozpoczęła dwa lata później. Wtedy to pod szyldem Nosowska ukazał się album „puk puk” z muzyką elektroniczną, mocno odbiegającą od dokonań jej rodzimej formacji. Zarówno publiczności, jak i krytykom nowe wcielenie Nosowskiej zdecydowanie przypadło do gustu, i ten stan trwa nieprzerwanie aż do dzisiaj.
- 19:15 – UNDERGROUND. To rockowy zespół, który powstał pod koniec lat 90. w Rybniku. Na swoim koncie mają trzy albumy: „Kto jest kim" (2003), „After grunge" (2005) oraz „Mrowisko" (2009). Zespół zagrał setki koncertów w całej Polsce oraz za granicą. Muzyka Undergroundu grana jest w ogólnopolskich stacjach radiowych. Bogaty repertuar zawiera utwory zarówno spokojne oraz akustyczne, jak i ostrzejsze i dynamiczniejsze, a energetyczne brzmienie uzupełnione jest interesującymi efektami gitarowymi. Teksty piosenek napisane są w języku polskim, angielskim oraz śląskim. Skład: Andrzej Budny - wokal; Aleksander Biela - gitara, chórek; Sebastian Szemszur - gitara; Łukasz Jednicki - bas; Krzysztof Macha – perkusja.
- 20:30 – IRA. Polski zespół rockowy założony w 1987 w Radomiu przez gitarzystę Kubę Płucisza, który był również pomysłodawcą nazwy. Ira z łaciny oznacza gniew i jak podkreślają członkowie zespołu, to właśnie on daje im energię potrzebną do grania muzyki rockowej. Musieli się mocno nagniewać, skoro zespół nagrał aż 12 płyt studyjnych, niezliczoną ilość przebojów oraz zagrał tysiące koncertów. To najkrótsze podsumowanie 35-letniej działalności Zespołu. Niezmienna od lat charyzma i energia koncertowa stawia IRĘ w czołówce najbardziej lubianych polskich zespołów.
Oprócz świetnych artystów, tak jak zwykle, na mieszkańców czekać będą wyjątkowe atrakcje i wydarzenia towarzyszące. Oprócz strefy muzyki, zabawy, gastronomii w Parku Cegielnia, w niedzielne popołudnie 25 czerwca na miejskim kąpielisku „Śmieszek” odbędą się takie działania jak: wodny tor przeszkód, warsztaty plecenia wianków, w tym konkurs na najpiękniejszą pracę, Festiwal Kolorów, Spektakl na wodzie, koncert zespołu MuzykaJaka, parada kajaków, plażowe karaoke oraz sobótkowe ognisko.
- Bądź częścią 44 edycji Żorskiej Wiosny Młodości i daj się porwać z nurtem najlepszej muzyki - zachęcają organizatorzy.
Będzie zbiórka
Podczas każdej z imprez zorganizowana jest zbiórka na rzecz 13-letniego Artura Daszykowskiego z Żor. Artur Daszykowski jako ośmioletnie dziecko pokonał ciężką chorobę - złośliwego nowotwora rdzenia kręgowego. Aktualnie poddawany jest intensywnej rehabilitacji, by móc zahamować skutki choroby i obciążającego leczenia. Koszty turnusów rehabilitacyjnych są wysokie i każda wpłacona złotówka to szansa dla Artura na odzyskanie sił. Pomóc można także TUTAJ.