Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Cactus - wyjątkowy żorski projekt, który odkrywa talenty

Wystarczył dobry pomysł, połączenie sił kilku tęgich młodych głów i szczypta determinacji, aby w Żorach powstała inicjatywa o nazwie Cactus. Projekt ten stworzyli uczniowie żorskich szkół, a ich celem stało się poszukiwanie talentów, aby odczarować stereotypy o młodzieży.

Cactus - wyjątkowy żorski projekt, który odkrywa talenty
Młodzież zaangażowana w projekt Cactus odkrywa talenty kolegów.

Cactus - wyjątkowy żorski projekt, który odkrywa talenty

Twórcy projektu Cactus to uczniowie żorskich szkół „Miarki”, „Tischnera” oraz „Powstańców” z Rybnika. Inicjatywa powstała w ramach olimpiady społecznej „Zwolnieni z teorii”. Projekt ten tworzy pięć młodych osób: Hanna Komorowska, Wiktoria Trojanowska, Zuzanna Nykiel, Natalia Kruk oraz Piotr Klose.

- Wstępne plany pojawiły się we wrześniu 2022 roku, a później spotkaliśmy się po raz pierwszy – wspomina Piotr Klose, jeden z twórców projektu Cactus.

Projekt stworzyli głównie znajomi Hani Komorowskiej. - W zasadzie poznaliśmy się przy tworzeniu tego projektu. Z Hanią i Zuzią miałyśmy już wcześniejsze doświadczenia, bo rok wcześniej brałyśmy udział również w tej olimpiadzie. Wciągnęłyśmy więc Piotra i Natalię – mówi Wiktoria Trojanowska.

Sama inicjatywa adresowana jest dla każdego. - Niezależnie od wieku naszych odbiorców, tego kim są oraz czym się zajmują. Stricte rozmawiamy o ludziach młodych. Nasz najmłodszy rozmówca miał 14 lat, a najstarszy 22. Obejmujemy grupę nastolatków i młodych dorosłych. Rozmawiamy z tymi osobami na temat ich pasji i zainteresowań – mówi Zuzanna Nykiel. Co przyświecało twórcom „Cactusa”, który obejmuje przede wszystkim audycje radiowe w Radio Żory? - Chcieliśmy pokazać, że wizja młodego człowieka z nosem w telefonie czy laptopie przez całą dobę to stereotyp, z którym trzeba walczyć – dodaje Zuzanna.

Inicjatorzy projektu postanowili więc, że będą zbierać cenne historie – o pasji, zainteresowaniach i wszystkim tym, co kręci młodych. Przeprowadzili już rozmowy m.in. z pasjonatami tańca, siatkówki, fotografii i filmu, piłki nożnej, gry na fortepianie i wiolonczeli, a nawet fizjoterapii. - Niektóre tematy się powtarzały, bo przeprowadziliśmy np. dwie rozmowy o tańcu. W tych rozmowach widać jednak kontrast. Fajne jest to, że możemy pokazać różne punkty widzenia – mówią zgodnie inicjatorzy projektu „Cactus”.

Dla niektórych godzenie pasji i szkoły jest kłopotliwe, a niektóre dni wymagają wręcz logistycznego podejścia, aby odpowiednio zaplanować wszystkie zajęcia. - Być może, jeśli ktoś nas słucha, może mieć poczucie, że warto przeorganizować swoje życie pod kątem priorytetów – dodaje Wiktoria.

Młodzi twórcy nie poprzestali na wywiadach, a wybrali się również do szkół podstawowych, aby z młodszymi dziećmi porozmawiać o hobby, pielęgnacji swoich pasji i rozwijaniu się pod kątem tego, co lubimy.

Finałem projektu będzie Cactus Fest w Kinie na Starówce, podczas którego uczestnicy projektu oraz ich rozmówcy zaprezentują swoje talenty, a także opowiedzą o rozmowach, które przeprowadzili.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].