Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kuchnia od kuchni, czyli jak się gotuje w fabryce okien

Na terenie Eko-Okien działa 8 stołówek, a niedługo otwarta zostanie kolejna. Praca na kuchni to nie tylko ogromne przedsięwzięcie, ale też duża wartość dla pracowników.

Kuchnia od kuchni, czyli jak się gotuje w fabryce okien
– Nasze stołówki to ewenement na skalę być może całego kraju, a na pewno regionu. Żaden inny pracodawca nie zapewnia tak szerokiego wyboru posiłków jak Eko-Okna – tłumaczy Joanna Łyko, dyrektor pionu administracji Eko-Okna S.A.

Gotują czy podgrzewają?

Czasami słychać plotki, że posiłki nie są przygotowywane na miejscu. – To nieprawda, że zamawiamy catering i tylko go tutaj podgrzewamy. Wszystkie dania powstają w naszej kuchni na zakładzie nr 6 od podstaw i tylko ze świeżych składników – tłumaczy Joanna Chryczyk, kierownik gastronomii i maszyn vendingowych.

Postanowiliśmy na własne oczy zobaczyć, jak wygląda praca kuchni na „szóstce”, której rozmiarów i sprzętu nie powstydziłaby się niejedna restauracja. Po tym pełnym zapachów miejscu oprowadzają nas Katarzyna Pientka, główny kucharz i Ewelina Strzelecka, zastępca głównego kucharza stołówek zakładowych. Od samego wejścia widać, że praca wre i dużo się dzieje.

Każdy wie, co ma robić

Na zmianie w kuchni pracuje około 10 osób. Każdy ma przypisane miejsce pracy i zadania. Ewelina odpowiada za lepienie i gotowanie pierogów, a Kasia za gotowanie zup, sosów i gulaszu. Dziś, na pierwszej zmianie, wszystkie stanowiska w kuchni są obsadzone.

– Basia zajmuje się przyrządzaniem dań na barek. Dziewczyny z małego barku robią kanapki i dania typu fast food, a te z głównego barku nakładają jedzenie i pilnują, żeby niczego nie zabrakło. Szymon zajmuje się pizzą, Wiktoria surówkami, a Halinka i Judyta obieraniem i szatkowaniem warzyw – tłumaczy Kasia.

Pizza

Po wejściu na kuchnię od razu widać, że jest wtorek. Przy wałkownicy stoi Szymon, odpowiedzialny za przygotowanie pizzy i przekazanie jej do pieczenia. Pojemnik z ciastem jest wypełniony po brzegi, a ułożone na półce blachy do pieczenia sięgają prawie pod sufit, jest ich na pewno kilkadziesiąt.

„Dzień pizzy” jest w każdy wtorek i czwartek. Ciasto robi się dzień wcześniej, czyli w poniedziałki i środy. Ile sztuk pizzy zjadają pracownicy Eko-Okien? – Kiedyś próbowaliśmy to oszacować. Na pierwszej zmianie po 150 sztukach przestaliśmy liczyć. Żadna pizzeria nie robi tyle pizzy, co my tutaj – mówi Ewelina.

Świeże surówki

Kawałek dalej Wiktoria kroi właśnie pomidorki koktajlowe, które wrzuca do miski z poszatkowaną wcześniej kapustą pekińską. Czuć też zapach świeżych ogórków. Z tego, co tłumaczą dziewczyny, to od wyobraźni Wiktorii zależy, jaka surówka znajdzie się dziś na barku i nigdy nie brakuje jej nowych pomysłów.

Choć menu określa, jakie będzie główne danie obiadowe, to pracownicy kuchni mają dużą swobodę w tworzeniu pozostałych dań, które wylądują na barku. Wiedzą już, co najbardziej smakuje klientom, ale pozwalają sobie też na eksperymenty i wprowadzanie nowości.

Pierogi i zupy

Na palniku stoi duży garnek, w którym gotują się pierogi. Obok, na blasze, czekają te jeszcze surowe, przyprószone mąką. Wszystkie są takie same i równe. Dopytujemy, czy na pewno są robione tutaj. Kasia prowadzi nas do pomieszczenia, w którym stoi dziwnie wyglądająca maszyna. Po jej włączeniu, z wnętrza od razu zaczynają „wyskakiwać” gotowe pierogi.

Kawałek dalej z dużego kotła unosi się para, obok widać pokrojone marchewki, ziemniaki i kiełbasę. W menu jest dziś zupa zbójnicka. – Wywar gotujemy na korpusach, kościach wędzonych i warzywach. Dokładnie tak jak w domu i bez użycia kostek rosołowych. Jest dopiero godzina 7:30, a robimy drugi „rzut” zupy. Pierwsza porcja 150 litrów pojechała już na wszystkie stołówki – mówi Ewelina.

Kanapki i słodkości

Pieczywo i słodkie wypieki przyjeżdżają prosto z piekarni. Na stołówkach można kupić kołaczyki, pączki, szneki i wiele innych słodkości. Wszystko jest świeże, przywożone jeszcze w nocy, bo około godz. 4.

Zawsze jedna osoba zajmuje się przygotowaniem kanapek. Na blacie ma rozłożone kilkadziesiąt rozkrojonych bułek, na które nakłada kolorowe składniki – Z pastą, szynką, jasne lub ciemne. Pracownicy naszej firmy kupują tyle kanapek, że często nie nadążamy z ich produkcją. Są to tysiące sztuk każdego dnia – wylicza Kasia.

Trzeba to lubić

Podczas przerw przychodzi taki moment, że wydawanych jest bardzo dużo posiłków w krótkim czasie. Zdarza się, że kuchnia zaplanowała przygotowanie 1600 dań, a potrzebnych okaże się aż 2000 porcji. Wtedy pracownicy kuchni dwoją się i troją, żeby je dorobić.

Ewelina i Kasia zwracają uwagę na to, że pracę na kuchni trzeba lubić. Nie jest to łatwe zajęcie, a wręcz wyzwanie i działanie często pod presją czasu. Panuje tu jednak miła atmosfera, a pracownicy z uśmiechem na twarzy opowiadają nam o tym, czym się zajmują.

– Mam ogromne szczęście pracować z zespołem tak zaangażowanych osób. Kiedy widzę uśmiechy na twarzach pracowników, którym smakują nasze dania, utwierdzam się w przekonaniu, że ta praca ma sens. To, co tutaj robimy, robimy z myślą o wszystkich pracownikach naszej firmy – podsumowuje Joanna Chryczyk, kierownik gastronomii w Eko-Oknach.

Adam Wita

Materiał informacyjny partnera

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].