Zaćma – dlaczego decyzja o dobrze odpowiedniej soczewki jest taka ważna?
Zaćma to wciąż jedna z najczęstszych chorób oczu. Rozwija się zazwyczaj u osób po 60. roku życia i powoli coraz bardziej utrudnia widzenie. Nie pomaga niestety zmiana okularów na mocniejsze – widzenie robi się niewyraźne i przymglone. Nieoperowana zaćma prowadzi do ślepoty. Przerażające jest, że w Polsce choruje na nią już około milion osób. Pandemia, która ograniczyła dostęp do lekarzy specjalistów, niestety jeszcze podwyższyła te statystyki.
Tymczasem operacja zaćmy, zwanej też kataraktą, należy do zabiegów jednego dnia. Trwa około 15 minut i jest bezpieczna oraz skuteczna. Oczywiście pod warunkiem, że zdecydujemy się na sprawdzoną placówkę z doświadczoną kadrą lekarsko-pielęgniarską. Dobrym przykładem jest Klinika operująca zaćmę w Czeskim Cieszynie ok 2 km od granicy z Polską (Tesin Medic Clinic). Dzięki temu, że miejsce korzysta z udogodnień dyrektywy transgranicznej pacjenci praktycznie nie czekają na zabiegi. Dostęp do lekarza i możliwość szybkiej operacji to kluczowe czynniki, dzięki którym nie muszą martwić się o komplikacje czy postępujące ograniczenie widzenia.
Jak dobrać soczewkę?
Zabieg jest przeprowadzany przy pomocy mikroskopu operacyjnego i fakoemulsyfikatora. Fragmenty zmętniałej soczewki są usuwane, a następnie wczepiana jest soczewka sztuczna. Na rynku jest wiele rodzajów soczewek, a ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz. Jednak skąd pewność, który rodzaj jest dla nas najlepszy i czym się od siebie różnią?
Wybierając miejsce operacji warto postawić na takie, w którym personel gruntowanie sprawdza potrzeby pacjenta. Podczas wywiadu kwalifikacyjnego powinny paść pytania, do czego senior najczęściej używa swoich oczu. Czy dużo czyta, a może jest aktywny fizycznie? To wszystko jest ważne, aby po zabiegu móc cieszyć się wzrokiem. Pamiętajmy, że soczewkę wszczepiamy raz na całe życie. Wiele miejsc oferuje możliwość dopłat do lepszych soczewek, dzięki którym możemy np. skorygować także astygmatyzm i na stałe pozbyć się okularów. Warto rozważyć takie opcje.
Standardowo w Polsce wszczepiane są soczewki jednoogniskowe. Niestety operując się w kraju, zazwyczaj nie ma możliwości wyboru rodzaju i dopłaty do soczewki. Natomiast usuwając zaćmę za granicą, można otrzymać zwrot kosztów operacji w ramach ustawy transgranicznej, a dodatkowo dopłacić do soczewki klasy premium. Miejsca takie jak klinika Tesin Medic Clinic biorą na siebie formalności i organizację zabiegu.
TESIN MEDIC CLINIC
Materiał zewnętrzny