Dworzec kolejowy w Żorach wśród najlepszych przestrzeni województwa śląskiego
Podczas finałowej gali w Muzeum Śląskim poznaliśmy laureatów XXIII edycji konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego.
W tegorocznej edycji konkursu o nagrody i wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego walczyło 27 realizacji z 20 gmin. - Województwo śląskie się zmienia, a ta zmiana nie byłaby możliwa bez dobrze zaprojektowanej, funkcjonalnej przestrzeni. Nasz region od lat utożsamiany jest ze znakomitymi projektantami, architektami, których prace otrzymują najważniejsze branżowe nagrody. Tym bardziej się cieszę, że możemy wspólnie zmieniać oblicze regionu, tworzyć przestrzenie służące mieszkańcom, kulturze i budować na fundamentach przemysłowej tradycji regionu - podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.
Nagrodę Marszałka otrzymał projekt pn. „Rozbudowa budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu - Zdroju o salę koncertową wraz z zagospodarowaniem terenu”. Inwestorem realizacji była Państwowa Szkoła Muzyczna w Jastrzębiu-Zdroju, projektantem - SLAS Architekci - Aleksander Bednarski, Mariusz Komraus.
Oprócz nagrody głównej przyznano równorzędne wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego. Jedno z nich trafiło do Żor za projekt „Rewitalizacja dworca kolejowego w Żorach i otaczającej go przestrzeni”. Inwestorem tej realizacji było Miasto Żory, a projektant przygotowała firma Sdesign Krzysztof Swinka.
Wyróżnione zostały także następujące przestrzenie:
- Rozbudowa i dostosowanie budynku do potrzeb działalności kulturalnej Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.
- Rewitalizacja społeczna i infrastrukturalna poprzez remont zabytkowego zameczku i jego otoczenia w Czerwionce-Leszczynach.
- Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
- Modernizacja miejskiego Zalewu Sosina w Jaworznie
Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego odbywa się nieprzerwanie od 2000 roku. W tym czasie do konkursu zgłoszonych zostało ponad 600 realizacji z obszaru województwa śląskiego. Wszystkie zgłoszone przestrzenie realizują cele konkursu oraz sprzyjają integracji społecznej, aktywności rodzinnej, popularyzacji działań edukacyjnych i rekreacji.
Rewitalizacja dworca PKP w Żorach została zrealizowana w ramach projektu pn. „Kolej przedsiębiorczości – rewitalizacja obiektów i przestrzeni dworca PKP i dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach – etap I dworzec PKP”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
źródło: UM Żory
Tylko dworce nie są po to aby ozdabiały przestrzeń tylko aby funkcjonowały i odprawiały pasażerów. Ile pociągów odjeżdża z Żor obecnie? Czy na dworcu są czynne kasy biletowe? Ilu pasażerów obsługuje ten dworzec w ciągu doby?