Historyczny rys Urzędu Pracy w Żorach
Urząd Pracy w Żorach jest trwale wpisany w historię naszego miasta. Powstał w 1991 r. , kiedy w Polsce zostały zapoczątkowane zmiany systemowo-ustrojowe. Siedziba mieściła się w nieistniejącym dziś budynku na ul. Wodzisławskiej 15, gdzie własnymi siłami pracownicy biura pod kierownictwem ówczesnego Kierownika - Urszuli Kirmel, urządzali budynek pod potrzeby licznych klientów. Działania urzędu były w tym czasie skoncentrowane na zabezpieczeniu socjalnym i zapewnieniu bezrobotnym dostępu do zasiłku.
Rok później, w 1992 r. siedziba została przeniesiona do nowego lokum na ulicy Dworcowej 7. Wtedy też w urzędzie pracy pojawiły się pierwsze komputery, nastąpił rozwój usług pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego. Standaryzacja usług wymusiła przeniesienie urzędu pracy do większego budynku i na jego potrzeby w 1996 r . zaadoptowano miejsce po byłym przedszkolu na ul. Osińskiej 48, gdzie mieści się do dziś.
Urząd przez lata zmieniał się i przeszedł metamorfozę od wypłacania „kuroniówki” po aktywną pomoc. Obecnie już nie tylko bezrobotnym, ale również pracodawcom, cudzoziemcom, uczniom i osobom niepełnosprawnym. Mając na uwadze dobro każdego mieszkańca Żor i działając na rzecz społeczności lokalnej nieustannie rozwija się dopasowując swoje usługi pod potrzeby lokalnego rynku pracy.
Za swoje działania został uhonorowany przez ministerstwo medalem „Pro Publico Bono”, odznaczeniem „Primus in agendo”, uzyskał tytuł Lidera Aktywizacji Osób Młodych, Laureata Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, a pośród kadry PUP znajdują się pracownicy odznaczeni złotą i srebrną Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
Prezentacja pochodzi z historycznego wydania Nowin Żorskich, opublikowanych z okazji 750-lecia założenia Żor. Unikatowa gazeta zostanie umieszczona w kapsule czasu 11 listopada 2022 roku przy ul. Klimka w Żorach.
Więcej o evencie złożenia kapsuły tutaj: https://www.nowiny.pl/tag/kapsula-2022