Zagrożenie na katowickim lotnisku, powołano sztab kryzysowy. Powodem błąd pracownika
Błyskawiczne i zdecydowane działania funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach sprowadziły do zera zagrożenie bezpieczeństwa w katowickim porcie lotniczym, informują służby.
Funkcjonariusz Straży Granicznej, który pod koniec minionego tygodnia dokonywał przeglądu lotniskowego monitoringu ujawnił poważne uchybienie. Sprawa dotyczyła zadań związanych z ochroną lotnictwa cywilnego. Jeden z pracowników firmy odpowiedzialnej za prowadzenie kontroli bezpieczeństwa podróżnych w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach popełnił błąd, niezgodny z procedurami bezpieczeństwa.
- Uchybienie to polegało na bezprawnym przekazaniu torby z butelkami zawierającymi płyny osobom odlatującym, a więc znajdującym się już w strefie zastrzeżonej lotniska. Ponadto sam pracownik w momencie zaistnienia zdarzenia przybywał w strefie zastrzeżonej portu lotniczego bez uzasadnionego powodu. W związku z tym, iż okoliczności te stanowiły potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu lotniczym natychmiast wszczęto odpowiednie procedury - przekazuje Śląska Straż Graniczna.
Wszystkie służby lotniskowe natychmiast zostały postawione w stan gotowości. Powołano sztab kryzysowy, który zdecydował o wstrzymaniu operacji startowych wybranych rejsów, ewakuacji podróżnych z pokładów tych samolotów oraz pracowników i osób pozostających w sali odlotów terminala B. Następnie przeprowadzono rozpoznanie minersko-pirotechniczne sali odlotowej terminala B, wstrzymanych samolotów oraz autobusów.
W wyniku podjętych działań nie ujawniono materiałów wybuchowych. Wobec pasażerów wstrzymanych lotów przeprowadzono ponowną kontrolę bezpieczeństwa. Zdarzenie spowodowało około 2-godzinne opóźnienie dwóch połączeń lotniczych. Wobec pracownika firmy ewentualne dalsze czynności procesowe prowadzić będzie Prokuratura Rejonowa w Tarnowskich Górach.
- Natychmiastowe i bezkompromisowe działania funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej nabierają szczególnego znaczenia w kontekście wprowadzonego przez Prezesa Rady Ministrów na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) - dodaje SG.
Stopień alarmowy obowiązuje od 1 do 31 sierpnia, ma charakter prewencyjny, związany jest z aktualną, dynamiczną sytuacją geopolityczną w regionie oraz wzmożonym ruchem na granicy. Wprowadzenie go wiąże się z zaistnieniem zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym.
/oprac. na podst. slaski.strazgraniczna.pl/