Jak wybrać optymalny metraż domu?
Zaczyna się zawsze podobnie: naszym klientom (choć jeszcze nie wiedzą, że będą naszymi klientami) przychodzi do głowy myśl „a może kupimy lub zbudujemy dom?”. Powody są różne – narodziny dzieci, zmiana pracy, zmiana trybu życia, wyfrunięcie dzieci z gniazda, zmęczenie centrum miasta i wiele innych. Uniwersalnym wyzwaniem naszych klientów jest jednak wybór projektu domu. Napięcie związane z tym wyborem jest z reguły duże – głównie dlatego, że dom kupujemy z myślą, że będziemy w nim długo mieszkać, a oprócz tego stanowi on wyzwanie finansowe. Jak wybrać, aby być zadowolonym?
Jakie trendy obserwujemy obecnie, jeśli chodzi o wybór modeli domów?
Od lat ’90 widoczny był wyraźnie trend na budowanie domów o dużym metrażu. Budowa często prowadzona była metodą gospodarczą, a domy po 200-250 m2 nikogo nie dziwiły. W polskim krajobrazie do dziś nie brakuje zresztą ogromnych domów w stanie surowym, które niszczeją, ponieważ właściciele przeszacowali swoje możliwości. Nie brakuje również osób, które z dużych domów są niezadowolone, ponieważ trudniej się je sprząta, trudniej je sprzedać, a z czasem okazuje się, że gdy dzieci rozpoczynają własne dorosłe życie, powierzchnia 200 m2 jest zdecydowanie za wielka dla rodziców, którzy w takim domu zostają. Od kilku lat obserwujemy więc zdecydowany trend na mniejsze domy. W 2020 i 2021 roku, wg badania oferteo.pl, najczęściej wybieranym metrażem domów był ten pomiędzy 100-150 m2, a o 7% zmniejszyło się zainteresowanie domami o powierzchni od 150-200 m2. Trend ten podyktowany jest szeregiem względów praktycznych: ceny działek, ceny materiałów, ceny robocizny są wysokie, a dom mniejszy to dom tańszy. Nie oznacza to jednak wcale, że dom mniejszy, to dom gorszy, wręcz przeciwnie. Średniej wielkości działka i dom o powierzchni 95-130 m2 to optymalny i wygodny wybór, najczęściej skrojony dokładnie na miarę potrzeb i możliwości naszych klientów.
Co jest kluczem do dokonania właściwego wyboru projektu domu? Rzeczowa analiza tego, ilu pomieszczeń naprawdę potrzebujemy oraz przemyślany projekt, który zawiera rozwiązania wykorzystujące sprytnie przestrzeń. W naszym przypadku projekty domów są bardzo przemyślane i przede wszystkim sprawdzone przez nas i przez naszych klientów. Nasze projekty nie są stałe. Ewoluują tak, aby były jak najbardziej funkcjonalne. Są klasyczne, ale widać w nich drobne modyfikacje, które podążają za aktualnymi trendami. Przykłady takich rozwiązań możemy długo wymieniać – okno rogowe w domu Maja, które pięknie doświetla wnętrze, wnęki w jednej z sypialni na piętrze w domu Maja, które dają masę przestrzeni do przechowywania, stryszki nad garażem w części modeli naszych domów, które z powodzeniem mogą zastąpić piwnicę, schowki pod schodami, pomieszczenie gospodarcze na piętrze w domu Michał i wiele innych. Szczegóły naszych projektów sprawdzisz tutaj.
Niektóre z rozwiązań realizujemy na życzenie naszych klientów i okazuje się, że to pomysł, który potem adaptujemy do naszych projektów na stałe lub przynajmniej polecamy je kolejnym klientów jako świetne rozwiązanie.
Opierając się na wieloletnim doświadczeniu, doradzamy też klientom rozwiązania, które pozwalają im zaoszczędzić w rozsądny sposób. Przykładem mogą być garaże w konstrukcji drewnianej. O ile w przypadku budowy samego domu, stawiamy na solidną tradycyjną technologię murowaną, o tyle w przypadku garażu uważamy, że konstrukcja drewniana jest tańsza, ale jednocześnie bezpieczna, zgodna ze sztuką budowlaną i spełnia dokładnie te same funkcje, co garaż murowany.
Słowo komfort to dla nas słowo klucz. Szybkie życie sprawia, że nasi klienci szukają rozwiązań, które będą im je ułatwiać, a nie utrudniać. Dlatego oprócz powierzchni samego domu analizujemy również optymalną powierzchnię działek. Także w tym aspekcie kluczowe są dwa czynniki: cena i wygoda klienta. Grunty w mieście, nawet jeśli są to okolice poza centrum, mają znaczący wpływ na finalną cenę nieruchomości. Działka o powierzchni 550-600 m2 daje naszym klientom podobny komfort użytkowania co działka o powierzchni 1000 m2, ale jej cena pozostaje zbieżna z możliwościami finansowymi klientów. Posiadanie średniej wielkości działki to wygoda związana z mniejszym nakładem pracy, aby utrzymać ładny, schludny, cieszący oko ogródek. Zaręczamy, że w marzeniach naszych klientów częściej pojawia się picie porannej kawy na tarasie niż praca w pocie czoła przy godzinnym koszeniu trawnika co tydzień, choć nie negujemy ani jednego, ani drugiego sposobu spędzania czasu
Materiał zewnętrzny