Czy warto czekać aż nieruchomości stanieją?
Kupno nowego domu zawsze jest związane z wieloma niewiadomymi. Koszt takiej inwestycji wzmaga w nas potrzebę racjonalnego podejmowania decyzji. Zastanawiamy się, czy nasz budżet wytrzyma obciążenie, czy przyszły dom będzie tym odpowiednim, wymarzonym i pozbawionym kłopotów miejscem do życia. Te pytania może rozwiać zaufana firma budowlana z długą i rzetelną historią, podpartą najlepszymi referencjami – poleceniem od zadowolonych klientów. Jednak to jedynie stała i niezmienna część problematyki kupna nowego domu; nasze obawy wzmacniają przecież także warunki gospodarcze i społeczne, rzutujące na decyzje.
Czy w dobie pandemii, kryzysu skutkującego inflacją, nie warto poczekać na lepsze czasy? Aktualnie mamy sytuację pełną niewiadomych, ale większość analityków rynku przestrzega przed zbyt dużym optymizmem i nadzieją na powrót do czasów przedkryzysowych. Po pierwsze domy ciągle są znakomitą alternatywą dla mieszkań, których ceny podlegają większym skokom i wpływom spekulacyjnym. Po drugie koszty materiałów budowlanych rosną i wydaje się, że ten wzrost jest nieodwracalny. Możemy zatem traktować kupno domu nie tylko jak decyzję o nabyciu spokojnej oazy, ale także jako formę inwestycji.
Boom budowlany w Polsce trwa od 2019 roku. Tendencja utrzymała się w 2020 roku i także w czasie szczytu pandemii w 2021 roku. Wszystko na to wskazuje, że 2022 rok będzie równie udany. W perspektywie inwestycyjnej mamy bowiem do czynienia z globalnymi przeobrażeniami w gospodarce, związanymi z transformacją energetyczną i skutkami ekonomicznymi pandemii. Finalnie to właśnie te czynniki będą odpowiadały za wzrost cen materiałów budowlanych w długim okresie. Musimy sobie uświadomić, że rosnące ceny nie są jedynie odzwierciedleniem aktualnych problemów i trudno oczekiwać, aby były zjawiskiem tymczasowym. Na przykład szacuje się, że ceny betonu w całej Europie, w zależności od kraju wzrosną o 15 do 30 procent w 2022 roku. Wprowadzane przez rządy plany gospodarcze, mające na celu złagodzenie tych tendencji, przynoszą pewne skutki - ceny zaczęły rosnąć nieco wolniej, a to oznacza idealny czas na inwestycje. Warto zauważyć, jak reaguje polski rynek budowlany. Mamy do czynienia z nieustającą tendencją wzrostową rozpoczynanych budów. GUS podaje, że pomimo sezonowego spadku inwestycji pod koniec ubiegłego roku, ich liczba i tak była większa o 15 procent niż 12 miesięcy wcześniej i o blisko 34 procent większa niż przed dwoma laty!
Zakup domu to oczywiście bardzo poważny wysiłek inwestycyjny. Możemy go jednak złagodzić nawet w czasach wzrostu cen. Na początek warto uświadomić sobie rzeczywiste potrzeby i wybrać ofertę najbardziej do nich pasującą, odrzucając to co zwykle, w poczuciu zapobiegliwości, dodajemy "na wszelki wypadek". Solidne konsultacje rodzinne powinny poprzedzić końcową analizę:
- Czy potrzebujemy piwnicy? Jej koszt to wzrost wydatków od 20 do 30 procent (w zależności od warunków gruntowych).
- Jaki wybrać garaż? Garaż w bryle budynku to kolejne kilka procent, a alternatywa w postaci wolnostojącej wiaty, zapewni identyczną ochronę naszego pojazdu, w wielokrotnie mniejszej cenie.
- Podobnie sprawy mają się z zewnętrznymi tarasami czy balkonami. Nie trzeba z nich rezygnować, ale warto rozsądnie zdecydować się na liczbę, odpowiadającą realnym potrzebom.
Największym polem do manewru jest oczywiście poziom wykończenia. Tylko od nas zależy, jaki finalny koszt tego etapu poniesiemy. Tutaj widełki są ogromne od 20 do 40 procent całej inwestycji! Przytaczamy te liczby, by uświadomić potencjalnym inwestorom, że czasy wzrostu cen nie muszą oznaczać posiadania grubszego portfela – w większości przypadków wystarczy precyzyjny plan podparty wiedzą.
Na wątpliwości musimy sobie odpowiedzieć sami, studiując prasę branżową i śledząc rynek, jednak ryzyko możemy dodatkowo zminimalizować wybierając na partnera sprawdzonego dewelopera czy też firmę budowlaną. Dom Dla Każdego jest właśnie taką firmą. Przemawia za nim długoletnie doświadczenie i rzesze zadowolonych klientów. W ciągu 30 lat działalności portfolio firmy wzbogaciło ponad 450 wybudowanych domów na kilkudziesięciu kameralnych osiedlach oraz wiele budów indywidualnych wykonanych na zlecenia pojedynczych inwestorów. Filozofia firmy jest bardzo prosta:
- obsługa klienta i rodzinny zespół pracowników
- dbałość o efekty pracy
- obsługa klienta nastawiona na maksymalne sprostanie wymaganiom
- zróżnicowana oferta, w której stopień zaawansowania wykończenia domu, dostosowano do portfela przyszłego mieszkańca
- jawność procesu budowlanego, która gwarantuje poczucie bezpieczeństwa
Każdy zainteresowany zachęcany jest do odwiedzenia zarówno placu budowy jak i gotowego, finalnego budynku. Dom Dla Każdego od lat udostępnia chętnym swoje domy modelowe, gdzie można zapoznać się ze standardem wykończenia, technologiami użytymi w procesie budowlanym oraz niejako oswoić się z przestrzenią oferowanych domów.
Czy jesteś już zdecydowany, czy dopiero zaczynasz myśleć o nowym lokum – przyjedź na wizytę do jednego z naszych domów modelowych, gdzie konsultanci firmy zawsze chętnie poświęcą swój czas, by odpowiedzieć o wszystkich tajnikach inwestycji i jej finansowaniu. Żadne pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi. Strona internetowa i social media prezentują szczegółowo ofertę aktualną, ale także serwują dokumentację graficzną i filmową z domów wieloletnich mieszkańców. Najlepszą referencją jest bowiem autentyczna wypowiedź inwestora, który może podsumować własną, osobistą drogę kupna i mieszkania w nowym domu. Dla wszystkich zainteresowanych podsumowaniem współpracy z firmą Dom Dla Każdego polecamy film z właścicielami domu Maja.
Żyjemy w trudnych czasach gospodarczych, pandemia także nie sprzyja podejmowaniu trudnych decyzji, w związku z tym warto zaufać ludziom, dla których zadowolenie klienta i doświadczenie w procesie budowlanym stanowi sens działalności. Warto zaufać firmie Dom Dla Każdego.
Materiał zewnętrzny