Dworzec nie funkcjonuje? Nie do końca…
Jak ma się sytuacja na żorskim dworcu kolejowym? Czy funkcjonuje? Co z poczekalnią dla podróżujących?
Podczas styczniowej sesji Rady Miasta, wiceprzewodniczący Kazimierz Dajka pytał o rewitalizowany od lat dworzec kolejowy, a konkretnie o przyczyny opóźnień w realizacji projektu. – Punkt kulminacyjny rewitalizacji ma nastąpić niebawem. Słyszałem o terminie Trzech Króli, ale nie wypaliło. Chciałbym poznać wszystkie fakty, które złożyły się na to, że ten obiekt nadal nie funkcjonuje – powiedział.
Okazuje się, że to nie do końca prawda. W styczniu podróżni mogli już korzystać z poczekalni, ale w okrojonych godzinach. Od 1 lutego to się zmieniło. Poczekalnia jest otwarta od godz. 6.00 do godz. 22.00. Również od 1 lutego na dworcu znajduje się punkt szczepień przeciwko Covid-19. Punk szczepień na dworcu PKP zastąpił punkt działający dotychczas w siedzibie Szpitala Miejskiego. 10 stycznia do budynku przeniosło się z Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, Centrum Integracji Społecznych.
Opóźnienia na jakie napotkano po drodze to między innymi kłopoty z dostępnością niektórych towarów pod koniec zeszłego roku wynikający z pandemii.
Poczekalnia zamknięta w godzinach nocnych
Pojawia się pytanie, dlaczego poczekalnia zamknięta będzie w godzinach nocnych. Okazuje się, że wszystko zależne jest od rozkładu jazdy pociągów. Bywało, że ostatni pociąg na stacji w Żorach zatrzymywał się o godz. 20.30 lub 21.55. W godzinach nocnych nad dworcem czuwać będzie zarówno monitoring jak i ochrona.
Modernizacja dworca zakończona
Inwestycja ta została zrealizowana w ramach projektu pn. „Kolej przedsiębiorczości – rewitalizacja obiektów i przestrzeni dworca PKP i dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach – etap I dworzec PKP”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Przeprowadzono kompleksową modernizację budynku dworca kolejowego i przystosowano jego pomieszczenia na cele społeczne.
Budynek będzie pełnił funkcje m.in.: Centrum Integracji Społecznej, Centrum Aktywności Lokalnej i harcówki. W zmodernizowanym budynku przewidziano miejsce na biura, klub malucha i wielofunkcyjne sale. Zaplanowano miejsce na punkt gastronomiczny, który będzie bazą dla treningów z zakresu samodzielności oraz rozszerzenia praktycznych umiejętności uczestników CIS. Będzie też wsparciem działalności Centrum Aktywności Lokalnej i miejscem spotkań mieszkańców dzielnicy.