Centrum Badawcze nad Zbiornikiem Goczałkowickim idealnym miejscem na konferencję dla Twojej firmy
Centrum Badawcze to miejsce współpracy jednostek samorządu terytorialnego, małych i średnich przedsiębiorstw oraz instytucji badawczo – rozwojowych. Budynek cechuje dobra infrastruktura dojazdowa, ponadto wyróżnia się dogodnym położeniem Goczałkowic-Zdroju na szlaku komunikacyjnym, zarówno kolejowym jak i drogowym.
Terenowe Centrum Badawcze w Goczałkowicach Zdroju zostało utworzone w ramach Projektu pn.: „Stworzenie Parku Technologicznego Ekoenergia – Woda – Bezpieczeństwo z siedzibą w Katowicach i Terenowym Centrum Badawczym w Goczałkowicach- Zdroju”. Wyjątkowa lokalizacja Centrum nad brzegiem Zbiornika Goczałkowickiego jest jego niewątpliwym atutem jako bazy szkoleniowo – konferencyjnej w ciekawym otoczeniu - wyjaśnia Marcin Kozik, Prezes Zarządu Ekoenergia Silesia S.A., Spółki zarządzającej Centrum Badawczym
Oferta obejmuje przede wszystkim komfortowe i nowoczesne sale konferencyjne, pomieszczenia biurowe, organizację konferencji naukowych i szkoleń z zakresu ekologii, meteorologii i bezpieczeństwa wodnego. Ponadto istnieje możliwość dystrybucji specjalistycznych produktów prognostycznych, umożliwiających prognozowanie zagrożeń atmosferycznych, a także prowadzenie badań naukowych w zakresie bezpieczeństwa ujęć wody pitnej i z zakresu rybostanu zbiornika.
Jednak warto wiedzieć, że Park Technologiczny Ekoenergia – Woda – Bezpieczeństwo to nie tylko centrum konferencyjne, ale przede wszystkim wielowymiarowe bezpieczeństwo wodne. Jest to bezpieczeństwo rozumiane zarówno w aspekcie jakościowym, jak i ilościowym. Na terenie Parku znajduje się laboratorium, gdzie na bieżąco badane są wody przeznaczone do spożycia przez ludzi w zakresie przewidzianym przepisami prawa; prowadzimy również badania naukowe obejmujące nowe parametry, nie objęte jeszcze przepisami prawa.
Park Technologiczny Woda-Bezpieczeństwo W ramach grupy kapitałowej Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodnego z siedzibą w Katowicach nie tylko więc dba o jakość wody według obowiązujących norm prawnych, ale wyprzedza ustawodawcę w zakresie badania parametrów jeszcze nienormowanych. Wszystko po to, by odbiorcy wody produkowanej przez GPW S.A. mogli się czuć bezpiecznie. Z kolei bezpieczeństwo wody w zakresie ilościowym zapewnia mnogość źródeł z których czerpana jest woda – są to zarówno źródła powierzchniowe na Zbiornikach zaporowych jak i ujęcia wód podziemnych. Istotnym elementem systemu są także magazyny wody i silnie rozwinięty system magistral umożliwiający przerzuty znacznych ilości wody. Taka infrastruktura stanowi istotne zabezpieczenie w świetle zachodzących zmian klimatycznych i okresów suszy z nimi związanych. Ważnym elementem Parku jest również radar meteorologiczny. Umożliwia on detekcję opadów i przybliżone szacowanie jego wysokości w zlewniach Zbiorników stanowiących źródło zaopatrzenia w wodę pitną, zanim jeszcze ta woda trafi do Zbiorników.
W ramach działalności badawczej Ekocentrum został uruchomiony radar meteorologiczny, którego zasięg obejmuje m. in. Konurbację Katowicką, Aglomerację Krakowską, Rybnicki Okręg Węglowy, Jurę Krakowsko – Częstochowską, Beskid Śląski oraz Bramę Morawską.
Obrazy radarowe umożliwiają wykrywanie w czasie rzeczywistym takich zjawisk jak groźne burze, gradobicia i linie szkwału. Dane z goczałkowickiego radaru umożliwiają bardzo precyzyjne określenie obszarów zagrożonych groźnymi zjawiskami z wyprzedzeniem umożliwiającym podjęcie działań prewencyjnych ograniczających następstwa groźnych zjawisk. Głównym „produktem” pracy radaru meteorologicznego jest obraz przestrzennego rozkładu natężenia opadów atmosferycznych. Ponadto archiwizowane przez Park dane mogą służyć jako podstawa ekspertyz meteorologicznych.
Odbiorcami danych radarowych mogą być m.in.: samorządy lokalne, media, rolnictwo, lotnictwo, branża budowlana, branża ubezpieczeniowa, centra zarządzania kryzysowego, biura prognoz meteorologicznych, zarządcy infrastruktury strategicznej, organizatorzy imprez masowych, pasjonaci i klienci indywidualni. Część danych jest udostępniania na dedykowanej stronie internetowej pod adresem www.radardlaslaska.pl
Strona radardlaslaska.pl to miejsce prezentacji danych meteorologicznych jakie pozyskujemy z naszych urządzeń pomiarowych zlokalizowanych w Goczałkowicach-Zdroju i w Katowicach. Należy do nich przede wszystkim radar meteorologiczny, który niczym aparat USG prześwietla chmury obrazując możliwość wystąpienia zagrożeń meteorologicznych takich jak opady gradu, silne porywy wiatru, ulewne opady deszczu czy trąby powietrzne. Interpretacja tych danych wymaga jednak dużego skupienia i dużego doświadczenia, dlatego też obecnie w meteorologii dąży się do automatyzacji procesu detekcji takich zagrożeń. Podobne badania prowadzimy również w ramach naszego Parku Technologicznego, w oparciu o dane z naszego radaru. Staramy się, by zastosowane algorytmy same wskazywały zagrożone obszary w oparciu o rozpoznane cechy obrazu radarowego. Na razie jest to sfera badań, jednak sądzimy, że za rok uda nam się wdrożyć niektóre rozwiązania operacyjnie i udostępnić je na stronie radardlaslaska.pl. Oprócz tego na stronie można znaleźć informacje dot. stężenia pyłu zawieszonego w Katowicach i w Goczałkowicach-Zdroju oraz dane dot. prędkości i kierunku wiatru na maszcie radarowym - Wojciech Pilorz, Ekspert ds. transferu technologii.
www.parkwoda.pl
www.radardlaslaska.pl
www.ekoenergiasilesia.pl
Tekst sponsorowany