Szczepienie przeciw COVID-19. Na liście węzłowych szpitali lecznice z naszego regionu
TEKST AKTUALIZOWANY
Ministerstwo Zdrowia podało listę tzw. szpitali węzłowych, w których zostanie przeprowadzana akcja szczepienia personelu medycznego i niemedycznego przeciw koronawirusowi.
Ankieta
Szczepienia w szpitalach węzłowych
Jak informuje resort zdrowia, w tzw. szpitalach węzłowych, których jest w Polsce 509, będzie szczepiony personel medyczny i niemedyczny przeciw COVID-19. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Stanie się to w tzw. okresie zerowym, czyli przed rozpoczęciem akcji szczepienia populacyjnego.
Na liście szpitali węzłowych są:
- Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 3 w Rybniku
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju
- Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu
- Miejskie Zakłady Opieki Zdrowotnej W Żorach Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
- Szpital Powiatowy w Głubczycach
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu
Do 20 grudnia br. szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w konkretnym szpitalu węzłowym.
Szczepienia populacyjne
Po zaszczepieniu personelu medycznego, rozpocznie się akcja szczepienia populacyjnego. Z dotychczasowych zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia wynika, że w pierwszej kolejności szczepienia mają być dostępne dla mieszkańców domów pomocy społecznej oraz pacjentów zakładów opiekuńczo-leczniczych, a także osób w wieku 60+ oraz służb pracujące przy COVID-19. Szczepienia mają być dobrowolne i darmowe*.
Akcja szczepień będzie prowadzona w placówkach POZ, a także w innych stacjonarnych placówkach medycznych, w mobilnych zespołach szczepiących oraz w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych. Nabór podmiotów, które zajmą się organizacją punktów szczepień, ruszył 4 grudnia.
Pierwsze szczepionki przeciwko Sars-CoV-2 mają trafić do Polski na początku lutego przyszłego roku.
* Szczepionki zostaną zakupione ze środków budżetu państwa, na który składają się wszyscy obywatele. Jednak przy szczepieniu nie będzie pobierana żadna dodatkowa opłata.
Tylko idiota wyzywa ludzi od prostaków, że nie chcą wziąć udziału w eksperymencie szczepienia nie sprawdzoną szczepionką
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu