Jeszcze więcej zieleni w Żorach? Dyskusja w kawiarence obywatelskiej
W Parku Ekologicznym „Piaskownia”, administrowanym przez Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych, odbyła się kawiarenka obywatelska z udziałem inż. Michaela Liguza – ogrodnika miejskiego z Wałbrzycha. Była to już trzecia kawiarenka zorganizowana w ramach projektu „Recykling pod lupą”, który dzięki grantowi Funduszu Inicjatyw Obywatelskich prowadzi Fundacja Eko „Folwark pod lipami” oraz Stowarzyszenie Międzykulturowe „Maloka”.
Jeszcze więcej zieleni w Żorach? Dyskusja w kawiarence obywatelskiej
Uczestnicy spotkania rozmawiali na temat „Czy Żory mogą być bardziej zielone?”. Michael Liguz podzielił się z żorzanami rozwiązaniami, które z powodzeniem wdraża w Wałbrzychu. Poruszane były tematy nasadzeń w przestrzeniach miejskich, tworzenia parków kieszonkowych, a także starania się z inicjatywy mieszkańców o status zabytku przyrody dla poszczególnych okazów drzew i zbiorowisk.
Pomimo deszczowej pogody frekwencja dopisała. Gośćmi kawiarenki byli m.in. Anna Ujma – pełnomocnik prezydenta ds. promocji, kultury i sportu, Bronisław Jacek Pruchnicki – pełnomocnik prezydenta ds. infrastruktury, Anita Materzok – naczelnik Wydziału Infrastruktury Miejskiej i Inwestycji oraz radni Rady Miasta Żory: Krzysztof Mentlik, Dawid Świerczek i Michał Miłek. Partnerem projektu jest Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach, którą reprezentował Prezes Zbigniew Matyjas. Licznie pojawili się przedstawiciele trzeciego sektora i wolontariusze, którzy aktywnie działają na rzecz ochrony środowiska na terenie miasta Żory.
Wysoka frekwencja świadczy o tym, że temat ekologii oraz zazieleniania przestrzeni miejskiej jest istotny dla mieszkańców naszego miasta. W Żorach realizowanych jest coraz więcje działań ekologicznych, a mejsca rekreacji nastawione na kontakt z naturą powstają m.in. w ramach Żorskiego Budżetu Obywatelskiego.
Kawiarenka obywatelsk była częścią większego projektu edukacji ekologicznej „Recykling pod lupą”, który jest realizowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności z programu FIO (Fundusz Inicjatyw Obywatelskich). Żorskie organizacje pozyskały na ten cel z Narodowego Instytutu Wolności kwotę 144 tysięcy złotych. W projekcie przez 1,5 roku łącznie odbędzie się 10 szkoleń ekoliderów, 10 warsztatów ekologicznych dla rodzin, 5 kawiarenek obywatelskich, a także szkolenia wewnętrzne. Ekodziałaczy wspiera merytorycznie Fundacja Zielone Szkiełko.
JESZCZE WIECEJ ZIELENI? Nie rozumiem słowa "jeszcze"przecież Zory należą do betonowgo miasta.Zieleni jak na lekarstwo...Proszę popatrzeć na rynek,gdzie latem nie da się tam oddychac(współczuję osobom tam mieszkajacym) A co z oś Korfantego? gdzie wycina się drzewa na chybił trafił.Nie wspomnę już o wycincę dwóch pięknych zdrowych wierzb w czasie,gdzie trwalo na nich zycie ptakow,robakow itp.a dokładnie 17 maja.br.Kto wydał zezwolenie na taką barbarzynską działalność ?Kiedy Żory zostaną zadrzewione,kiedy doczekamy się skwerow na których tętni życie motyli i pszczół.Najprosciej wyciąć,wykosic i jakoś to będzie.....