Nietypowe Święto Ogniowe w Żorach - bez udziału tłumów [ZDJĘCIA]
318. raz w Żorach odbyło się Święto Ogniowe. To niezwykłe wydarzenie w tym roku było jeszcze bardziej wyjątkowe, bo odbyło się bez udziału tłumów, bez ogromnej procesji dziękczynnej i corocznego Biegu Ogniowego.
Nietypowe Święto Ogniowe w Żorach - bez udziału tłumów [ZDJĘCIA]
W tym roku ponownie mogliśmy przekonać się, jak niezwykłą uroczystością jest obchodzone w naszym mieście 11 maja Święto Ogniowe. Mimo ograniczeń spowodowanych epidemią koronawirusa, obchody były uroczyste i niosące nadzieję. Ich głównym punktem była msza święta w kościele pw. św. Filipa i Jakuba, pod przewodnictwem ks. Biskupa Grzegorza Olszowskiego. O odświętną atmosferę zadbali także mieszkańcy Starówki, którzy z okazji Święta Ogniowego przyozdobili swoje okna i zapalili w nich symboliczne światełka.
Najważniejszą częścią tegorocznych obchodów 318. Święta Ogniowego była uroczysta msza święta w kościele pw. św. Filipa i Jakuba w Żorach. Choć w kościele mogła w niej uczestniczyć jedynie niewielka liczba mieszkańców, to bardzo wielu żorzan włączyło się w obchody Święta Ogniowego, uczestnicząc w mszy dzięki bezpośredniej transmisji w Internecie. Wśród uczestników mszy pod przewodnictwem ks. Biskupa Grzegorza Olszowskiegoznaleźli się przedstawiciele władz miasta, na czele z Waldemarem Sochą – Prezydentem Miasta Żory, Piotrem Kosztyłą – Przewodniczącym Rady Miasta oraz Danielem Wawrzyczkiem – Zastępcą Prezydenta Miasta. Sztandar miejski nieśli radni Rady Miasta: Jolanta Hrycak, Piotr Huzarewicz oraz Kazimierz Dajka. Ponadto w uroczystym nabożeństwie wzięli udział: Anna Ujma – Pełnomocnik Prezydenta ds. Promocji, Kultury i Sportu, Jacek Świerkocki – Pełnomocnik Prezydenta ds. Społecznych, Grażyna Zdziebło – Skarbnik Miasta, Anna Szelka – Sekretarz Miasta, a także radni: Barbara Fiedor, Zbigniew Krówka, Krzysztof Mentlik, Władysław Łukasiewicz i Mieczysław Jakubowski.
W trakcie liturgii, sprawowanej w intencji Miasta Żory oraz Straży Pożarnej ks. Biskup Grzegorz Olszowski dziękował strażakom za ich trud i poświęcenie, a na zakończenie mszy symbolicznie pobłogosławił miasto i jego mieszkańców, stojąc przed drzwiami kościoła. Podniosłej atmosferze sprzyjał śpiew w wykonaniu Scholi Cantorum Sariensis. Podczas kazania Biskup Olszowski mówił o miłości i ufności wobec Boga oraz podkreślał ich wartość w czasie pandemii. Po mszy świętej uczestnicy rozeszli się do domów. Skromna procesja dziękczynna w tym roku odbyła się rano, o godzinie 6.00.
Żorski Bieg Ogniowy, który od siedmiu lat jest stałym elementem obchodów Święta Ogniowego w tym roku musiał zostać odwołany. Jednak wielu żorskich biegaczy tego dnia samotnie przebiegło symboliczne 5 km, by na sportowo uczcić 318. Święto Ogniowe. Grupa biegowa HRmax Żory, będąca wraz z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji współorganizatorem Biegu Ogniowego, zachęcała do indywidualnego przebycia tradycyjnej trasy i uwiecznienia swojego biegu w postaci zdjęcia lub filmu.