Racibórz śląskim centrum walki z koronawirusem. Relacja z konferencji prasowej
TEKST AKTUALIZOWANY
Wszystko, co wiadomo na temat przekształcenia Szpitala Rejonowego w Raciborzu w szpitala zakaźny. Operacja ma zostać zakończona do 16 marca. Podajemy informacje na temat przenosin pacjentów, pojemności szpitala, przygotowania personelu do opieki nad zarażonymi koronawirusem, funkcjonowania pogotowia.
Niedogodności dla mieszkańców
- Zostaliśmy wytypowani jeśli chodzi o województwo śląskie do przekształcenia szpitala w szpital zakaźny. Myślę, że podołamy temu obowiązkowi - powiedział starosta Grzegorz Swoboda. Dodał, że reorganizacja szpitala niesie "dużo skutków ubocznych", przede wszystkim dla mieszkańców powiatu raciborskiego, którzy zostaną zmuszeni do szukania opieki medycznej w innych miastach regionu (prawdopodobnie rejon powiatu raciborskiego przejmie szpital w Wodzisławiu Śl.).
Profesjonalnie przygotowani
- Nasz oddział zakaźny okazał się oddziałem naprawdę profesjonalnie zorganizowanym. Wszystkie procedury okazały się skuteczne. Na pełen profesjonalizm i przygotowanie wskazuje to, że nie powstały żadne ogniska epidemiologiczne i nie trzeba było poddawać kwarantannie części szpitala - poinformował dyrektor Ryszard Rudnik.
Dyrektor szpitala poinformował też, gdzie zostanie przeniesionych stu pacjentów z raciborskiego szpitala:
- odział intensywnej terapii - szpitale w Bielsku-Białej, Jastrzębiu-Zdroju oraz Rybniku
- oddział chirurgiczny- szpital w Jastrzębiu-Zdroju
- oddział pulmonologiczny - szpital w Wodzisławiu Śl.
- oddział ortopedyczny - szpital w Wodzisławiu Śl.
- oddział neurologiczny (pacjenci po udarach) - szpital w Wodzisławiu Śl.
Do przenosin pacjentów zostanie wykorzystany jeden ambulans z systemu ratownictwa oraz ambulans dodatkowy. Ponadto do Raciborza ma dotrzeć jeszcze ambulans Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, który zostanie użyty do transportu pacjentów z oddziału intensywnej terapii.
Pacjenci w dobrym stanie zostaną wypisani do domów. Pacjenci dializowani zostali już przeniesieni przez firmę, która świadczy tę usługę na rzecz szpitala.
Pojemność szpitala, respiratory, personel
Statutowo szpital w Raciborzu musi zapewnić 300 łóżek, choć faktycznie jest ich 400. W miarę potrzeb możliwe byłoby więc przyjęcie nawet 400 pacjentów.
Szpital dysponuje 14 stanowiska z respiratorami. Wkrótce zostaną utworzone 4 kolejne stanowiska z zasobów szpitala oraz dalszych 16 z urządzecń wysłanych do Raciborza przez wojewodę.
W szpitalu po przekształceniu go w placówkę zakaźną pracować będzie obecny personel. - To personel medyczny, a nie ludzie zebrani z ulicy - odpowiedział dyrektor Ryszard Rudnik na pytanie jednego z dziennikarzy, czy pracownicy szpitala posiadają kwalifikacje do zajmowania się pacjentami zakaźnymi.
Dyrektor dodał, że mimo to organizowane są dodatkowe szkolenia w zakresie korzystania ze środków ochrony osobistej, które mają uchronić pracowników szpitala przed zarażeniem.
Póki co szpital wyposażony jest w zaopatrzenie ochronne niezbędne do funkcjonowania oddziału zakaźnego, jednak według zapewnień służb wojewody, wkrótce do Raciborza dotrą materiały potrzebne dla całego szpitala.
Pogotowie ratunkowe bez zmian, co z poradniami?
Po przekształceniu szpitala w zakaźny, pogotowie ratunkowe będzie funkcjonować na dotychczasowych zasadach. Ambulanse będą wyjeżdżać z Raciborza oraz stacji w Kuźni Raciborskiej i Krzyżanowic. Następnie chorzy będą transportowani do szpitali w regionie.
Póki co wciąż trwają rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na temat przeniesienia poradni specjalistycznych, a także zakontraktowania placówki, która będzie świadczyć nocną i świąteczną opiekę medyczną.
Aktualna sytuacja na oddziale zakaźnym
Obecnie na oddziale zakaźnym raciborskiego szpitala przebywa 5 pacjentów zarażonych koronawirusem. Oprócz tego hospitalizowanych jest jeszcze 6 osób. Trzy z nich czekają na wynik badania na obecność koronawirusa w ich organizmie.
Najważniejsze informacje na temat przekształcenia Szpitala Rejonowego w Raciborzu w szpital zakaźny:
- w szpitalu już teraz wstrzymano planowe przyjęcia
- szpital nie przyjmuje już kobiet do porodu
- piątek 13 marca jest ostatnim dniem funkcjonowania poradni specjalistycznych (zostaną one przeniesione, nie podano jednak gdzie)
- nocna i świąteczna opieka medyczna będzie świadczona do niedzieli 15 marca (od 16 marca opieka będzie świadczona w innej/innych placówkach, jak dotąd nie podano, gdzie konkretnie)
- trwa przegląd pacjentów szpitala - wypisuje się do domu tych w dobrym stanie, pozostałych pacjentów ewakuuje się do innych szpitali w regionie
- od 16 marca w szpitalu nie będzie funkcjonował oddział dzienny chemioterapii
- od 16 marca do szpitala będą przyjmowane tylko osoby z podejrzeniem koronawirusa lub zarażone koronawirusem
- od 16 marca laboratorium w szpitalu będzie świadczyć usługi wyłącznie dla pacjentów hospitalizowanych w związku z podejrzeniem/zarażeniem koronawirusem
Zobacz również:
Ludzie
Starosta Raciborski
Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
18 łóżek respiratorowych na 300 czy 400 pacjentów, oj mało, za mało jak pokazuje przykład Włoch. Gdzie owe chociaż 10% o których mówił Minister?
@Lisek jak ktoś jest głupi to idzie na takie imprezy.
Pozdrawiam wszystkie matki, babcie, dziadków. Którzy zamiast siedzieć z dziećmi w domu szwedaja się po sklepach. Ludzie to nie są ferie tylko ochrona dla waszych dzieci. Ale najwyraźniej tego nie rozumiecie.
Dlaczego niema zakazu organizowania imprez w restauracjach, gdzie spotyka sie 40-50 osob? Ludzie nie mają swojego rozsadku i takie imprezy organizują, masakra jacy nieodpowiedzialni.