Katarzyna Dutkiewicz
samorządowiec i polityk, obecnie prezes Fundacj Elektrowni Rybnik
Katarzyna Maria Dutkiewicz z domu Dąbkowska (ur. 14 listopada 1973 w Raciborzu) – polska samorządowiec, dziennikarka i polityk, posłanka na Sejm VIII kadencji (2019).
Ukończyła studia socjologiczne: w zakresie kierowania i przywództwa w jednostkach administracji publicznej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu (licencjat w 2006) oraz z komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim (magisterium w 2008). Pracowała jako dziennikarka, wydawca i prezenter w Raciborskiej Telewizji Kablowej. Była również asystentką oraz dyrektorką biura posła i europosła Bolesława Piechy. W 2003 współtworzyła lokalne stowarzyszenie „Tęcza”, zajmującego się pomocą bezdomnym. Była jego sekretarzem, później objęła funkcję prezesa.
Związała się politycznie z Prawem i Sprawiedliwością, pełniła funkcję członka zarządu i skarbnika okręgu oraz pełnomocnika wyborczego ugrupowania. W 2005 i 2007 bezskutecznie ubiegała się o mandat poselski. W 2006 uzyskała mandat w radzie miejskiej Raciborza (w 2010 nie wybrano jej ponownie, zaś w 2014 i 2018 była wybierana do rady powiatu raciborskiego. W drugim gremium była m.in. przewodniczącą komisji zdrowia oraz komisji rewizyjnej, a także przewodniczącą klubu radnych PiS .
W 2015 bez powodzenia kandydowała do Sejmu w okręgu rybnickim, otrzymując 4782 głosy i zajmując szóste miejsce wśród kandydatów PiS (partii przypadło w tym okręgu 5 miejsc w Sejmie). W 2019 uzyskała możliwość objęcia mandatu posła w miejsce wybranej do Europarlamentu Izabeli Kloc, na co wyraziła zgodę. Złożyła ślubowanie 12 czerwca 2019. W wyborach w tym samym roku nie uzyskała poselskiej reelekcji.
Kto wygrywa wybory parlamentarne? W przypadku Senatu sprawa jest prosta, bo Polska została podzielona na 100 jednomandatowych okręgów wyborczych. W każdym okręgu wygrywa kandydat, który zdobędzie najwięcej ważnych głosów. W przypadku wyborów do Sejmu sytuacja jest bardziej skomplikowana z uwagi na ordynację proporcjonalną opartą na...
Nieoficjalne ustalenia Nowin dotyczące listy wyborczej PiS w naszym okręgu potwierdziły się niemalże co do joty. 2 września PiS oficjalnie zaprezentował kandydatów do Sejmu i Senatu z naszego regionu.
Redakcja portalu Nowiny.pl nieoficjalnie dotarła do listy PiS w okręgu 30. Wiemy, którzy politycy z naszego regionu zajmą zarówno czołowe, jak i dalsze miejsca. Jest sporo niespodzianek.
Zdaniem marszałka Karczewskiego 13 października Polacy dokonają wybory pomiędzy "Polską plus" i "Polską minus". - Będziemy dbali i zabiegali o normalność - zapowiedział S. Karczewski.
Z kilkoma posiadłościami, ale i bez dachu nad głową. Z porządnymi uposażeniami, ale i z kredytami. Nowiny prześwietlają najaktualniejsze oświadczenia majątkowe posłów z okręgu nr 30 obejmującego obszar miast na prawach powiatu Jastrzębia-Zdroju, Rybnika i Żor oraz powiatów mikołowskiego, raciborskiego, rybnickiego i wodzisławskiego.
Klaruje się sytuacja przed zaplanowanymi na 13 października wyborami do sejmu i senatu. Listy kandydatów ogłosiły już dwa największe ugrupowania - Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska.
Listę kandydatów PiS w okręgu wyborczym nr 30 (rybnickim) otwiera, jak już wcześniej zapowiedziano, były europoseł i szef rybnickich struktur tej partii Bolesław Piecha. Na kolejnych miejscach spore niespodzianki.
Powoli klaruje się sytuacja przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Najpierw lokomotywy wyborcze zaprezentowało PiS, teraz zrobiła to również Koalicja Obywatelska.
Zakończył się jeden z najbardziej emocjonujących okresów dla polityków marzących o ławach poselskich. Listy wyborcze zostały ułożone – miejsca podzielone. A właśnie miejsce na liście w dużym stopniu determinuje, czy dany kandydat ma realną szansę, aby budynek przy ul. Wiejskiej w Warszawie odwiedzać nie w roli turysty – tylko posła.