Przedsiębiorcy prowadzący działalność na niewielką skalę, a chcący płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, mogą zgłosić się do Małego ZUS plus. Na zgłoszenie zostało niewiele czasu. Ostateczny termin to 31 stycznia. Przegapienie tej daty oznacza, że przedsiębiorca z ulgi będzie mógł skorzystać dopiero w 2025 r.
Krajowy Systemu e-Faktur (KSeF), który miał obowiązywać w formie obligatoryjnej od 1 lipca 2024 r. zostanie wdrożony w późniejszym terminie. Nie wyznaczono kiedy. To będzie wiadome dopiero po audycie informatycznym.
Firmy, które zgłaszały do ubezpieczenia wypadkowego średnio co najmniej 10 osób miesięcznie w 2023 r., muszą złożyć formularz ZUS IWA do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czas na jego złożenie mija 31 stycznia. Dane te są potrzebne dla ustalenia indywidualnej wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe od kwietnia 2024 r. do marca 2025 r.
Działalność nierestrowana została wprowadzona w kwietniu 2018 roku i szybko zyskała popularność. Daje bowiem możliwość legalnego dorabiania. Może też stanowić "tester" dla naszego pomysłu na działalność gospodarczą. Zwłaszcza, że to sprawdzanie nie jest obciążone różnego rodzaju opłatami obowiązkowymi dla przedsiębiorców.
W dobie cyfrowej rewolucji, dane stały się nowym "złotem" dla firm na całym świecie. Analiza danych, czyli data science, jest kluczowa w wydobywaniu wartościowych informacji z tego ogromnego zasobu danych. Właśnie dlatego kariera w data science jest uważana za jedną z najbardziej obiecujących ścieżek zawodowych w XXI wieku.
Materiał partnera
Ochrona klimatu to nie tylko korzyści dla środowiska i zdrowia, ale również dobrze płatne, wyspecjalizowane i perspektywiczne miejsca pracy. Znakomitym przykładem przedsiębiorstwa, które świetnie radzi sobie w tej branży jest SUNEX S.A. z Raciborza. Co roku na praktyczną naukę zawodu przyjmowani są tutaj ślusarze i elektrycy z Centrum...
Ostatni tydzień przed Świętami jest okazją do zrobienia ostatnich zakupów i przygotowań do Świąt. Wielu emerytów czeka ze świątecznymi zakupami do samego końca – inflacja bowiem najbardziej odbija się na osobach najmniej zamożnych. Jak się jednak okazuje, większość placówek agencyjnych PKO BP w całej Polsce...
Mowa o sieci elektromarektów Neonet, która została założona we Wrocławiu 20 lat. Firma rozwijała się w szybkim tempie. Obecnie na terenie całej Polski wciąż funkcjonuje około 300 placówek tej sieci.
O co chodzi z tym metanem? W grudniu 2021 roku Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia metanowego, które w pierwszej wersji było śmiertelnym zagrożeniem dla śląskiego przemysłu wydobywczego.
Materiał zewnętrzny
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) rozpoczyna ogólnopolski cykl spotkań on-line "Środy z KSeF". To okazja dla mikroprzedsiębiorców, by dowiedzieć się więcej na temat założeń Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).
Rok temu informowaliśmy, że giganci z branży górniczej nie zapłacili w 2021 r. ani złotówki podatku CIT. Związany z wojną na Ukrainie kryzys energetyczny w 2022 r. przełożył się na radykalny wzrost cen węgla energetycznego i koksowego, co przełożyło się na rekordowe zyski przedsiębiorstw górniczych oraz wpływy z podatków.
Od stycznia do czerwca 2023 polskie kopalnie węgla kamiennego wydobyły aż o 4,7 miliona ton mniej surowca niż w analogicznym okresie 2022 r. To spadek o niemal 20%. Czy węgla na nadchodzącą zimę wystarczy?
Miasto Rybnik może poszczycić się czymś zupełnie nowym. Dynamicznie rozwijająca się Grupa Dobrygowski stworzyła tu nowoczesne centrum motoryzacyjne, które przyciąga uwagę wszystkich miłośników samochodów. To miejsce, w którym pasja do motoryzacji jest w pełni widoczna, a każdy klient może poczuć się wyjątkowo.
Tekst sponsorowany
W Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach odbyła się jubileuszowa, 10. Konferencja Śląski Ład, której pomysłodawczynią jest Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego ze Śląska. Debacie towarzyszyło pytanie: „Ład czy chaos - dokąd zmierza świat, Europa, Polska i Śląsk?” W Konferencji wzięli udział, m.in. Jacek Sasin...
Tekst sponsorowany
Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego, zaprasza na jubileuszową, dziesiątą konferencję z cyklu Śląski Ład, pod patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego. Tym razem pytaniem przewodnim debaty będzie: „Ład czy chaos - dokąd zmierza świat, Europa, Polska i Śląsk?
Tekst sponsorowany
Ponad milion cudzoziemców pracowało w Polsce na koniec 2022 roku, co stanowiło 6,5% ogółu osób wykonujących pracę. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w naszym regionie.
Orlen chce kupić od Tauronu blok energetyczny w Stalowej Woli. W ramach rozliczenia transakcji Tauron może przejąć PGNiG Termikę Energetykę Przemysłową z Jastrzębia-Zdroju.