Obchody Stulecia Koła Pszczelarzy w Żorach były wyjątkowym wydarzeniem, które nie tylko uczciło historię pszczelarstwa w regionie, ale także podkreśliło znaczenie tej społeczności dla lokalnej kultury i tradycji.
Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2024 r., przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Zbożowe kulki o smaku czekoladowym z tym samym oznaczeniem, co nieprzetworzone płatki owsiane, nieprzetworzony, wędzony łosoś z oznaczeniem D, a jogurt o smaku biszkoptowym z oznaczeniem A, pizza Pepperoni na grubym cieście z oznaczeniem B - to przykłady kuriozów nowego, francuskiego systemu znakowania żywności na terenie Unii Europejskiej...
W najbliższy weekend, w nocy z 28 na 29 października przestawiamy zegarki. Zmiana czasu z letniego na zimowy skutkuje tym, że będziemy spać o godzinę dłużej.
Włodarze Żor byli świadomi niezadowolenia części mieszkańców z powodu wdrożonych zmian w rozkładach jazdy autobusów, dlatego też przychylono się do większości wniosków i wprowadzono korekty.
W korowodzie można było zobaczyć ciągniki rolnicze. Mieszkańcy Żor-Osin mogli podziwiać m.in. wysłużonego usrusa i nowoczesnego New Holland'a.
W piątek rozpoczną się uroczystości kończące jubileusz związany z obecnością cudownego obrazu Matki Bożej Uśmiechniętej w pszowskiej bazylice. W niedzielę parafia będzie przeżywać tzw. "wielki odpust". Specjalny list z zaproszeniem wystosował arcybiskup metropolita katowicki Adrian Galbas. Homilię wygłosi arcybiskup Józef Kupny,...
Dożynki, czyli doroczne święto plonów, podczas którego rolnicy dziękują za zbiory to okazja do hucznego świętowania. Nie inaczej było w tym roku w żorskiej dzielnicy Rój.
Po ciężkiej pracy przyszedł czas na odpoczynek i zabawę. Rolnicy z żorskiej dzielnicy Rogoźna w pierwszą niedzielę września, dziękowali za tegoroczne plony.
Rolnictwo to jeden z ważnych elementów polskiej gospodarki. Zatrudnienie w branży rolno-spożywczej wynosi około 10%. Trudno się zatem dziwić, że partie polityczne mocno zabiegają o głosy rolników i środowisk wiejskich. Czy jednak robią to umiejętnie i co proponują?
Kto może głosować? Ilu parlamentarzystów wybieramy? Jakie są okręgi wyborczy? Czy można oddać głos na dwie osoby? - na te i inne pytania odpowiadamy w specjalnie przygotowanym materiale dotyczącym wyborów.
W Rudniku Wielkim w powiecie częstochowskim odbyły się tegoroczne obchody Wojewódzkiego Święta Plonów.
"To Bee, or not to Bee", nawiązujący do Szekspirowskiego pytania: "To be, or not to be - that is a question" stało się hasłem przewodnim kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotograficznego - Rydułtowy 2023.
Odrestaurowany XIX-wieczny Pałac w Baranowicach szykuje się na otwarcie, które ma nastąpić jesienią. Tymczasem poszukiwany jest ogrodnik, który zajmie się utrzymywaniem w czystości oraz porządku terenu wokół obiektu.
BLM Polska Sp. z o.o. i Jeronimo Martins Polska S.A. (JMP) podjęły działania mające na celu usunięcie przedmiotowego produktu z rynku. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej we współpracy z zaangażowanymi podmiotami prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie i monitorują proces wycofywania produktu.
Potrzebne są inwestycje w cyfryzację i modernizację rolnictwa – podkreśla Parlament Europejski, który w środę 14 czerwca 447 głosami do 142, przy 31 wstrzymujących się przyjął rezolucję. Posłowie chcą planu bezpieczeństwa żywnościowego UE i większej pomocy dla rolników.
Wilk, czyli majestatyczny drapieżnik budzący zarówno respekt, jak i fascynację zamieszkuje różnorodne środowiska na całym świecie. Nic więc dziwnego, że dostrzegany jest także w naszym regionie. Nie rzadko sieje jednak spustoszenie wśród zwierzyny hodowlanej, na co zwracają uwagę rolnicy, apelujący o uproszczenie procedur odstrzału,...