Problemy z alkoholem można pokonać. Za nami konferencja z okazji Światowego Dnia Trzeźwości w Żorach
15 kwietnia na całym świecie obchodzony był Dzień Trzeźwości. W tym dniu w żorskim kinie „Na Starówce” odbyła się konferencja, podczas której zwrócono uwagę na zagrożenia związane z nadmiernym spożyciem alkoholu, a przede wszystkim zaprezentowano, gdzie można uzyskać pomoc kiedy ten problem dotknie nas lub naszych bliskich.
Wydarzenie, które odbyło się z inicjatywy Liliany Bocian – Prezes Klubu Abstynentów „STER” rozpoczęli policjanci, najpierw insp. Mariusz Klepek – Komendant Miejski Policji w Żorach wskazał na problemy i zagrożenia związane z nadużywaniem alkoholu, a następnie dane statystyczne i szczegółowe przepisy przybliżył asp. Witold Lisiak – asystent zespołu ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii KMP Żory. Policjanci udostępnili też uczestnikom konferencji alkogogle i narkogogle, wykorzystywane na co dzień w działaniach edukacyjnych i prewencyjnych.
Następnie o działaniach Miasta Żory związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracją społeczną osób uzależnionych od alkoholu, realizowanych w ramach „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii” opowiedziała Bożena Köhl-Gudzik – naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Żory.
W Żorach działa zorganizowany system, który pozwala uzyskać pomoc w przypadku problemów związanych z różnymi nałogami, w tym także z alkoholizmem. Kluczowe role w tym systemie pełnią Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Ośrodek Interwencji Kryzysowej. O działaniach podejmowanych przez MOPS na rzecz osób i rodzin dotkniętych problemem uzależnień opowiedziała Joanna Zgoda - Koordynator do spraw pomocy środowiskowej MOPS w Żorach.
Za pomoc osobom w kryzysie, zwłaszcza w sytuacjach nagłych odpowiada w naszym mieście Ośrodek Interwencji Kryzysowej. O jego roli, działalności i o tym, kiedy można zgłosić się do OIK-u z problemem opowiedziała Aleksandra Wiśniewska - Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Żorach
Kolejną prelegentką była inicjatorka konferencji, Liliana Bocian – długoletnia prezes Klubu Abstynentów „STER”. W pełnym pasji wystąpieniu podkreślała, że każdy człowiek, któremu uda się pomóc w walce z chorobą alkoholową jest ogromną radością i sukcesem dla niej i całego Klubu. Pokreśliła też, że fachowej pomocy udzielają eksperci, ale również ważne dla osób w kryzysie jest okazane im serce i wsparcie. Następnie podziękowała wszystkim, którzy wspierają Klub STER, na czele z władzami Miasta Żory.
Ostatnią prelegentką była Jolanta Osubniak – kierownik Centrum Integracji Społecznej, która opowiedziała o działaniu CIS oraz wsparciu, jakiego udziela ono osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym i ubóstwem, także tym, które wychodzą z alkoholizmu.
Ponieważ obraz jest wart tysiąca słów, konferencję zakończył pokaz nagrodzonego Oskarem filmu „Na Rauszu”. Konferencję poprowadzili w roli konferansjerów Anna Ujma oraz Adrian Lubszczyk. Wydarzenie zorganizowali wspólnie: Urząd Miasta Żory, Klub Abstynentów „STER”, Miejski Ośrodek Kultury w Żorach, Kino „Na Starówce”, Komenda Miejska Policji w Żorach, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Żorach, Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych, Centrum Integracji Społecznej oraz agencja marketingowa Arkana. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory.
Alkoholizm jest jedną z najczęstszych chorób w skali globalnej i przyczyną śmierci około 2,5 milionów ludzi rocznie. Według statystyk przez alkohol umiera więcej osób niż przez takie choroby jak AIDS lub gruźlica. Alkohol jest także przyczyną wielu patologii społecznych, przestępstw, zabójstw, czy wypadków drogowych. W Polsce ponad milion osób jest uzależnionych od alkoholu, skala problemu jest więc ogromna, a jednocześnie w naszym społeczeństwie alkoholizm wciąż często jest tematem tabu. Więcej informacji można znaleźć na stronie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Tam znajduje się także mapa placówek odwykowych.