Jarosław Wieczorek
Poseł na Sejm, były Wojewoda Śląski
Urodził się 27 stycznia 1981 roku, pochodzi z Gliwic. Ukończył politologię na Uniwersytecie Śląskim. Przed objęciem urzędu Wojewody Śląskiego był przedsiębiorcą, współwłaścicielem i prezesem spółki kapitałowej, a także działaczem samorządowym, będąc gliwickim radnym oraz członkiem zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, jak również wiceprzewodniczącym Rady Instytutu Gospodarki Rynkowej.
Od 2001 r. jest związany z partią Prawo i Sprawiedliwość, a obecnie sprawuje też funkcję szefa gliwickich struktur tej partii. Kandydował w wyborach na prezydenta Gliwic. W gliwickiej radzie miasta zasiadał trzecią kadencję, gdzie przewodniczył komisji budżetu i finansów, był także członkiem komisji statutowej.
Po objęciu urzędu Wojewody Śląskiego uczestniczył w pracach nad tworzeniem Ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, a następnie nad powołaniem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – pierwszej metropolii w Polsce. Jest współautorem i przewodniczącym Komitetu Sterującego Programu dla Śląska – pierwszego programu w polityce regionalnej rządu, który stanowi jednocześnie narzędzie koordynujące krajowe i europejskie źródła finansowania rozproszone w wielu programach i instytucjach, pochodzące m.in. z krajowych programów operacyjnych i środków budżetu państwa.
Jarosław Wieczorek ma żonę i dwóch synów.
W wyborach w 2023 uzyskał mandat posła X kadencji, otrzymując w okręgu gliwickim 23 451 głosów. 2 listopada tego samego roku przestał pełnić funkcję wojewody.
Kasia Moś, Kuba Badach, Marcin Wyrostek, Adam Sztaba z batutą, amerykańska wokalistka jazzowa China Moses oraz pełny skład orkiestry - to oni uświetnili galę jubileuszową 30-lecia Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która odbyła się w budynku NOSPR w Katowicach.
Z czterech wariantów został wybrany ten jedyny. Jaki będzie miała przebieg linia kolejowa nr 170 na odcinku Katowice-Ostrawa?
Dzięki dotacji szpitale będą mogły zmodernizować swoje placówki czy zakupić sprzęt medyczny, taki jak np. lampy bakteriobójcze, pompy infuzyjne, nowoczesne aparaty RTG oraz USG, kardiomonitory i tomografy.
Wzorem przemarszu wojsk w 1922 roku na 100. rocznicę włączenia Górnego Śląska oraz ziemi wodzisławskiej do Polski także na wodzisławskim rynku odbył się pochód grup rekonstrukcji historycznej. Przemarsz wojsk tłumnie oglądali na rynku mieszkańcy miasta. ZOBACZ ZDJĘCIA!
W Katowicach przy ul. Wita Stwosza 20 powstał punkt recepcyjny. Pod tym adresem osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym uzyskają pomoc i informacje na temat pobytu w Polsce. Tutaj też zapewniony będą mieć posiłek, podstawową opiekę medyczną czy miejsce na odpoczynek.
Od 26 lutego obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami Kolei Śląskich. Wcześniej na takie rozwiązanie zdecydowała się spółka PKP Intercity. Z kolei na katowickim dworcu uruchomiono punkt informacyjno-doradczy.
W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, śląskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego Grzegorza Hudzika i zastępcy komendanta wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Mariusza Krzystyniaka.
15 sierpnia z inicjatywy wojewody Jarosława Wieczorka odbędzie się akcja #SzczepimySię w parafiach. Mieszkańcy będą mogli zaszczepić się przeciw COVID-19 na terenie naszego województwa przy wybranych kościołach. W Żorach akcja szczepień bez rejestracji odbędzie się przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego.
Wraz z zakończeniem roku szkolnego na terenie województwa śląskiego rozpoczynają się działania w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2021", które potrwają do 1 września 2021 r.
Pierwsi ratownicy górniczy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpoczynają pracę w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W ostatnich dniach MCK zamieniło się w szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19. Górnicy-ratownicy zasilą również szpitale w regionie.
Ponad 7 milionów złotych otrzymały Żory z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Środki te przeznaczone są na wsparcie projektów inwestycyjnych, których wartość kosztorysowa nie jest niższa niż 400 tys. zł.
- Wynik jest ujemny - odpowiedział Ryszard Rudnik na nasze pytanie o wynik badania na zakażenie koronawirusem.
AKTUALIZACJA