Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Biznes w czasach ESG - relacja z konferencji w Raciborzu

- Firmy, które angażują się w CSR i ESG, działają na rzecz poprawy warunków społecznych, wspierają lokalne społeczności i dbają o równy dostęp do zasobów, które otrzymaliśmy od naszych przodków. Ponadto firmy te budują pozytywny wizerunek i zyskują zaufanie klientów, inwestorów oraz partnerów biznesowych, a ich dobra reputacja przekłada się na większą lojalność klientów i lepsze relacje z inwestorami – to fragment listu, jaki prof. Jerzy Buzek napisał do uczestników konferencji „Transforacja czy Katastrofa: Przedsiębiorczość w czasach ESG i zrównoważonego rozwoju”, która odbyła się 17 czerwca na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Prof. Jerzy Buzek sprawował nad wydarzeniem honorowy patronat.

Biznes w czasach ESG - relacja z konferencji w Raciborzu
Na zdjęciu Aleksandra Dik z Instytutu Wspierania Biznesu oraz agencji Adventure Media

Wydarzenie zgromadziło przedsiębiorców, polityków, samorządowców oraz przedstawicieli świata nauki, którzy debatowali nad wpływem regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju na biznes i społeczeństwo. Uczestnicy mieli okazję wymieniać się doświadczeniami i spostrzeżeniami w tej dziedzinie. Organizatorkami Konferencji były Joanna Kruszewska,właścicielka firmy szkoleniowej G2K i wiceprezeska Fundacji Zrównoważonego Rozwoju oraz Aleksandra Dik, prezeska zarządu Instytutu Wspierania Biznesu i właścicielka agencji PR Adventure Media. Współorganizatorami wydarzenia były Miasto Racibórz oraz Powiat Raciborski.

Konferencja stanowiła platformę do omówienia wpływu unijnych regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju na działalność firm z sektora MŚP w Polsce. Poruszano kluczowe kwestie związane z efektywnym zarządzaniem czynnikami ESG (środowisko, społeczeństwo, ład korporacyjny), liczeniem śladu węglowego, wykorzystaniem komunikacji do budowania strategii opartych na społecznej odpowiedzialności biznesu oraz sposobami sprostania wyzwaniom i wykorzystania ich do budowania przewagi rynkowej.

List Intencyjny

Istotnym punktem wydarzenia było podpisanie listu intencyjnego, w sprawie powołania Parlamentarnego Zespołu ds. Komunikacji i Współpracy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju i Przedsiębiorczości. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na niepokoje przedsiębiorców związane z brakiem jasności regulacyjnej, kosztami wdrażania standardów ESG oraz ryzykiem operacyjnym i finansowym.

Powołanie zespołu ma na celu podnoszenie świadomości wśród przedsiębiorców w zakresie czynników ESG oraz zrównoważonego rozwoju, ułatwienie dostępu do merytorycznych informacji z różnych obszarów, a tym samym wspieranie rozwoju gospodarczego i międzysektorowego dialogu. Pomysłodawczynią listu i jego autorką była Aleksandra Dik. Dokument został przekazany posłance Gabrieli Lenartowicz, która złoży go w sejmie.

- Wsparcie takich inicjatyw, jak konferencja poświęcona czynnikom ESG, to ważny aspekt działań prowadzonych przez powiat. Prelekcje i debaty skutecznie pokazały, że temat zrównoważonego rozwoju jest obecny i należy mu się bacznie przyglądać. Cieszymy się, że konferencja odbyła się na Zamku Piastowskim, który sam niedawno przeszedł swoją transformację. - powiedziała Ewa Lewandowska, wicestarosta Powiatu Raciborskiego. - Obecność osób związanych z biznesem, nauką, polityką świadczy o tym, że regulacje ESG wiążą się z wieloma dziedzinami życia i przedsiębiorczości.

- Temat ESG może wzbudzać niepokój wśród przedsiębiorców, dlatego organizowanie takich konferencji jest niezbędne. Wpływ tych czynników na biznes jest nieunikniony, a takie wydarzenia przyczyniają się do poszerzenia świadomości i dają możliwość zdobycia cennych informacji. - powiedziała Marlena Miąsko, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. - Frekwencja, jak i eksperci, którzy wzięli udział w konferencji wyraźnie pokazują, jak potrzebne są tego typu inicjatywy. Przestrzeń do tego, aby wymieniać się wiedzą jest potrzebna i cieszę się, że Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach mogła być częścią tego wydarzenia - dodała M. Miąsko.

- Czynniki ESG, oznaczają, że nowoczesne przedsiębiorstwa biorą pod uwagę aspekty ekologiczne, społeczne i zarządcze. Działania te pozwalają ocenić, czy firma zmierza w kierunku zmiany nie tylko energetycznej, ale także cywilizacyjnej. Firmy działające zgodnie z regulacjami dążą do coraz większej neutralności klimatycznej i gospodarki obiegu zamkniętego. Przyszłość biznesu zależy od decyzji podejmowanych już dzisiaj - powiedziała posłanka Gabriela Lenartowicz.

- Chodzi o wykorzystywanie jak najmniejszej ilości zasobów, które nie są odnawialne. Ponadto takie firmy działają nie tylko na rzecz środowiska, ale także najbliższego otoczenia i całego społeczeństwa. Oczywiście, nie są to łatwe tematy, jednak staramy się o nich mówić w sposób zrozumiały i klarowny, tak by przeciętny konsument mógł je zrozumieć. Zdajemy sobie sprawę, że sposób raportowania czynników ESG może wydawać się skomplikowany. Natomiast dzięki takim konferencjom można dowiedzieć się zarówno tych technicznych informacji jak i komunikacyjnych, związanych działalnością zgodnie z regulacjami ESG - dodała G. Lenartowicz.

Dr. Paweł Strózik, Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu podkreślił znaczenie współpracy biznesu ze środowiskami naukowymi oraz to, że raciborska uczelnia od lat realizuje program uwzględniający zasady zrównoważonego rozwoju.

Marta Marczuk, ambasadorka Europejskiego Paktu Na Rzecz Klimatu przyznała, że choć o zrównoważonym rozwoju mówi się coraz więcej, wiele jest jeszcze do zrobienia w tej dziedzinie.

Wyzwania i przestrzeń do dyskusji

- Konferencja była niezwykle inspirująca, ale zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele pracy jeszcze przed nami. Wdrażanie ESG to nie tylko nowy zestaw regulacji, ale fundamentalna zmiana sposobu myślenia o prowadzeniu biznesu. To wielkie wyzwanie, ponieważ wymaga od przedsiębiorców przewartościowania swoich dotychczasowych strategii i operacji. Musimy mówić o tych wyzwaniach otwarcie, bo to właśnie od naszego podejścia do tych kwestii zależy przyszłość naszych firm i społeczności. - powiedziała Joanna Kruszewska (G2K/Fundacja Zrównoważonego Rozwoju), współorganizatorka konferencji

- Kluczowym celem naszej konferencji było dostarczenie wiedzy, która stanowi fundament do podejmowania świadomych decyzji przez przedsiębiorców. To, co najbardziej mnie cieszy, to fakt, że udało nam się stworzyć przestrzeń do rzeczowych dyskusji zarówno podczas oficjalnych paneli, jak i w kuluarach. Widać, że przedsiębiorcy chcą zmiany, ale potrzebują jasnych wytycznych i praktycznych wskazówek. Naszym celem było ułatwienie tego procesu poprzez edukację i wymianę wiedzy – powiedziała Aleksandra Dik (Instytut Wspierania Biznesu/Adventure Media), współorganizatorka konferencji.

Wykłady i prezentacje

Wykład wprowadzający pt.: „Transformacja energetyczna. Fakty i mity” wygłosił prof. Marcin Lutyński z Politechniki Śląskiej. Zwrócił uwagę na różne aspekty związane z klimatem, energią ale również finansowaniem badań naukowych.

Wiktoria Dziaduła, doktorantka Politechniki Śląskiej w referacie „Technologie kosmiczne dla zrównoważonego rozwoju” zaprezentowała efekt swojej pracy naukowej, realizowany formie startu-upu, który jako pierwszy na świecie przetestuje mikroglony wulkaniczne do oczyszczania powietrza na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Opowiedziała o innowacyjnych rozwiązaniach architektonicznych, które mogą mieć zastosowanie w ekstremalnych warunkach, takich jak kosmos, pustynie czy podwodne środowiska.

Kamila Luft z Sieci Badawczej Łukasiewicz Instytut Metali Nieżelaznych zaprezentowała zebranym możliwości pozyskania dofinansowania z Funduszy Horyzontu Europa na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Atrakcją dostępną dla wszystkich uczestników była ekspozycja 3 modeli samochodów marki Toyota z napędem elektrycznym i hybrydowym, ustawionych na dziedzińcu zamkowym. Chętni mogli umówić się na jazdę próbną.

Dynamiczne debaty z udziałem publiczności

W trakcie spotkania odbyły się dwie debaty eksperckie. Pierwsza dotyczyła kwestii technicznych, takich jak emisje, ślad węglowy, opłaty za energię, paliwa przyszłości, odzysk surowców. Poprowadziła ją Joanna Kruszewska. W debacie wzięli udział: Izabela Garus, specjalistka ds. kluczowych klientów Toyota Czajka, Wiktor Krawczyk, prezes zarządu GHG Professional, prof. dr hab. inż. Marcin Lutyński, profesor Politechniki Śląskiej oraz Rafał Dojka, dyrektor produkcji Odlewni Rafamet.

Druga debata dotyczyła kwestii związanych z komunikacją ESG, strategiami zarządzania, greenwashingiem, ale także wyzwań prawnych, finansowych i technologicznych, związanych z wdrażaniem czynników ESG. Poprowadziła ją Aleksandra Dik. W debacie jako eksperci uczestniczyli: posłanka Gabriela Lenartowicz, Katarzyna Hiller, radca prawny, reprezentująca RIG Katowice oraz działający przy izbie dział ESG Compliance, Maciej Borkowski, prezes zarządu Fornax Polska SA oraz Przemysław Rakoczy, prezes zarządu Fundacji Zrównoważonego Rozwoju oraz ambasador na Polskę Europejskiego Pakt na Rzecz Klimatu.

W obu debatach aktywnie uczestniczyli także słuchacze, żywo dyskutując z ekspertami oraz dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i uwagami. Ich zaangażowanie wzbogaciło dyskusje, wnosząc praktyczne perspektywy i cenne doświadczenia. Wstęp na konferencję był bezpłatny.

Patroni i współorganizatorzy

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali: prof. Jerzy Buzek, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, posłanka Gabriela Lenartowicz, europoseł Łukasz Kohut, Europejski Pakt na Rzecz Klimatu, Starosta Powiatu Raciborskiego Grzegorz Swoboda, Prezydent Miasta Racibórz Jacek Wojciechowicz, Prezydenta Miasta Rybnika Paweł Kuczera, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Raciborska Izba Gospodarcza, Izba Przemysłowo-Handlowa Rybnickiego Okręgu Przemysłowego, Forum Firm Subregionu Zachodniego, Politechnika Śląska, Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali nieżelaznych oraz Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

Organizatorzy: Aleksandra Dik (Instytut Wspierania Biznesu/Adventure Media agencja PR), Joanna Kruszewska (G2K – Grupa szkoleniowa, Fundacja Zrównoważonego Rozwoju).

Współorganizatorzy: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Miasto Racibórz.

Tekst i zdjęcia: Adventure Media/Instytut Wspierania Biznesu

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SJZ (94.172. * .9) 21.06.2024 19:27

Przybyli, pogadali... kawkę wypili i ciastko zjedli... szkoda tylko, że wśród tego szanownego grona nie było zbyt wiele osób mających realny wpływ na działania ESG i CSR w przedsiębiorstwach - bazowego interesariusza - z naszego regionu.
Gdzie jest PGG, JSW, Tauron, General Motors/Stelantis, Farmacol, ING Bank Śląski, ZF, Tenneco, Denso, Nexteer, NGK, Rafako, Tokai Cobex, Eko-Okna, Fiat FCA, Magnetti Marelli, Famur, Grupa Żywiec, Henryk Kania, Press Glass, ArcelorMittal, Huta Cynku, Konsorcjum stali, Aluprof... i setki innych firm których działalność winna stosować praktyki ESG i CSR?

~SygnalistazZamku (46.204. * .137) 21.06.2024 09:20

Totalne wodolejstwo, frekwencja żadna. Po co wydawać kasę na takie iwenty?