5 zasad bezpiecznego podróżowania, które warto znać
Decydując się na podróż transportem kolejowym warto poznać najważniejsze zasady bezpieczeństwa, dotyczące wsiadania oraz wysiadania z pociągu. W skład podstawowych zasad wchodzą również sygnały wydawane przez drużynę konduktorską oraz oznaczenia, jakie można znaleźć wewnątrz pociągów. Przypominają je Koleje Śląskie!
Bezpieczna odległość
Pierwsza zasada bezpiecznego podróżowania odnosi się do bezpiecznej odległości od krawędzi peronu. Wyznacza ją linia bezpieczeństwa na każdym peronie, niezależnie od poziomu jego modernizacji. Zmodernizowane dworce czy przystanki kolejowe, posiadają białą lub żółtą linię bezpieczeństwa, wzbogaconą o wypustki dla osób z niepełnosprawnościami lub innymi ograniczeniami.
Komunikaty – dlaczego warto ich słuchać?
Powodów jest naprawdę wiele. Komunikaty megafonowe są wydawane przez zawiadującego przystankiem lub stacją kolejową. Zwykle tego rodzaju informacje, dotyczą wjazdu pociągu na peron. Komunikaty są wydawane od 2 do 5 minut, przed pojawieniem się pociągu na stacji lub przystanku kolejowym.
Co jeszcze można usłyszeć na dworcu kolejowym? Komunikaty dotyczące przejazdu i odjazdu pociągu z peronu. Zwykle pojawiają się z 2 minutowym wyprzedzeniem. Trzeba mieć na uwadze, że pociągi przejeżdżające przez peron, nie zatrzymują się. Mogą stanowić zagrożenie dla osób, które przebywają zbyt blisko krawędzi. Właśnie dlatego, trzeba zachować odpowiedni odstęp.
Sygnały dźwiękowe vs. drużyna konduktorska
Najczęściej tego rodzaju sygnały dotyczą samych pasażerów. Sygnał „Wsiadać!” – o oznaczeniu Rp 11, podawany jest przed kolejnym sygnałem Rp12, czyli „Gotów do odjazdu”. Jest to charakterystyczny jeden długi ton wydawany gwizdawką ustną. Nie da się go przegapić. Sygnał „Gotów do odjazdu” wydawany jest przez podniesienie ręki, chorągiewki sygnałowej. W nocy drużyna konduktorska korzysta z latarki z białym światłem. Sygnał ten, jest często podawany przez radiowęzeł jako słowny komunikat.
Bezpieczne wsiadanie
Każdy podróżujący powinien zachować ostrożność podczas wsiadania do pociągu. Odległość między pociągiem, a krawędzią peronu dla niektórych osób może być problematyczna. Tej zasady trzeba przestrzegać, zwłaszcza, podczas szybkiego wsiadania do pociągu.
W trakcie jazdy
O czym należy pamiętać w trakcie jazdy? Pasażerowie nie powinni:
- Wychylać się przez okno,
- Zostawiać bagażu bez opieki,
- Umieszczać bagażu na półkach,
- położonych nad wolnymi siedzeniami.
Niektóre pociągi są wyposażone w Interkom. Pozwala on na szybką komunikację z kierownikiem pociągu. W taborach kolejowych można znaleźć przyciski alarmowe SOS. Po ich przyciśnięciu, maszynista otrzymuje odpowiedni komunikat. W pojazdach wyposażonych w urządzenia AED, w przypadku zagrożenia zatrzymania krążenia, defibrylatory są w stanie uratować życie.
Gdy takie sytuacje mają miejsce, czas odgrywa istotną rolę. Dokonując telefonu alarmowego należy podać miejsce zdarzenia (adres, charakterystyczne cechy). Określić czy istnieje zagrożenie dla życia i zdrowia, czy są osoby poszkodowane. Jeśli tak, należy opisać ich stan. Następnie należy podać imię i nazwisko, numer telefonu, z którego przekazywana jest informacja. Operator poda wskazówki co do dalszego postępowania. Ważne, aby w takiej sytuacji się nie rozłączać, tylko czekać na potwierdzenie zgłoszenia.